MVDr. Blanka Řehořková

"Jsem veterinární lékařka a ráda řeším zdravotní potížě u zvířat přírodní cestou, s pomocí bylin a bylinných preparátů. Součástí mé práce, které se věnuji již 8. rokem, je i celostní pohled na nemoc, nalézání jejích příčin a souvislostí. Pomáhám vašim zvířatům, aby byla zdravá a spokojená a vy jste si s nimi užívali spoustu radosti."

TEĎ UŽ VÍM, ŽE LZE ZDRAVÍ ZVÍŘATŮM VRÁTIT I PŘÍRODNÍ CESTOU

A to pomocí bylin a bylinných preparátů - procesem tzv. regenerace a bez vedlejších účinků (při dodržení postupů).

Zdraví lze navrátit i u mnoha chronických onemocnění, řešit složité situace, třeba i změny chování zvířete. Mám z toho velikou radost!

A zároveň lze v péči o zvířata využít celostní přístup. Často totiž existuje souvislost onemocnění zvířete s příběhem a životem jeho majitele!

Důležitá je také kvalita stravy zejména u psů a koček, se stravou totiž souvisí dobrá imunita jedince. Trávení zvířat se díky domestikaci trochu proměnilo, ale jak moc? Jsou to stále masožravci, všežravci nebo zrnožravci?

Také vím, jak poznat, kdy je třeba už zajít k veterináři a kdy lze situaci řešit ještě doma, co mít v domácí lékárničce, kdy a jak to použít a na co si dát pozor.

V těchto tématech se už vyznám a jsem ráda, že mohu tyto informace předávat i vám.

ALE VŽDYCKY JSEM V TOM TAK JASNO NEMĚLA, JEN JSEM TO TUŠILA...

Jako holka jsem chodila pomáhat prarodičům na hospodářství a doma jsme měli také zvířecí společníky. Se zvířaty jsem byla v kontaktu denně a velmi ráda. Proto jsem se rozhodla studovat veterinu.

Jednoho dne jsem nahlédla do knihy Nemoci hospodářských zvířat, kterou měli moji prarodiče v knihovně. Nemile mě překvapilo, že se jednalo o výčet nemocí a vše bylo napsáno pro mě velmi nezáživnou formou. Skoro mě to od studia veteriny odradilo a chtěla jsem dát přednost přírodovědné fakultě, neb stejně jako veterina mě zajímaly byliny a řešení potíží přírodní cestou.

Na přijímacích zkouškách na veterinu se mi budovy školy a celý areál vůbec nelíbil, dýchlo to na mě šedí a neradostí. Nastoupila jsem na veterinární medicínu a šest let jsem pilně studovala.

STUDIUM JSEM CHTĚLA VZDÁT

Během studia jsem měla několikrát chuť toho nechat, bylo to velmi dlouhé a velmi únavné, někteří učitelé dost nepříjemní, učili jsme se “jen klasickou veterinu”, ztrácela jsem v tom všem smysl.

Cítila jsem veterinu jinak a taky komplexně, nejen řešit konkrétní nemoc odděleně od celku! Toužila jsem po jiném přístupu a vnímání i způsobu léčby. Byla jsem zklamaná. Práce veterinárního lékaře  se mi líbila, nelákalo mě však pracovat pouze s chemickými léky a řešit jen konkrétní zdravotní problém, odděleně od celku. Jenže v té době jsem neviděla cestu, neměla jsem impulzy.

Na mateřské a rodičovské dovolené jsem se plně věnovala rodině, dětem, zahradě a pěstování zeleniny a bylin, zkrátka plnými doušky jsem se svými nejbližšími žila život na venkově. Velmi mě bavilo pěstování a sbírání bylin na zahrádce i volně rostoucích bylin, výroba olejů, tinktur, sušení bylin na čaje a odvary. A získávala jsem zkušenosti v jejich použití, u lidí i u zvířat. 

A víc jsem o tom radši nepřemýšlela, tohle bylo pár mých zkušeností a netroufla jsem si vůbec uvažovat o tom, že pomocí bylin by se daly některé potíže opravdu zmírnit nebo dokonce vyřešit! Že by mohly buď doplnit, nebo dokonce nahradit klasickou veterinární léčbu! V té době jsem měla k dispozici knížku "Léčení zvířat podle bylináře Pavla", kterou napsal bylinkář Pavel Váňa, jenže to bylo přece jen docela málo informací a žádné praktické zkušenosti.

NAKONEC JSEM POTKALA TY SPRÁVNÉ LIDI 

V létě 2014 jsem na jedné víkendové akci potkala paní Evu Mládkovou a ta mi řekla, že má osobní dobrou zkušenost s přírodními bylinnými preparáty od firmy Energy a že mají i bylinné preparáty pro zvířata. To byl první impuls a pro mě jiskřička naděje.

Zkontaktovala jsem brzy vedoucí klubu Energy v Liberci, paní Galinu Veselou a osobně jsme se sešly. Dostala jsem spoustu materiálů a zjistila jsem, že hlavní osobností, pracovníkem vědeckým a v praxi ověřujícím účinky veterinárních produktů je veterinář, vědec a můj bývalý učitel biologie z vysoké školy!! Velmi příjemný MVDr. Lubomír Chmelař.

Měla jsem jasno a vyrazila jsem do Prahy na postupně 5 seminářů k získání základních informací o použití Energyvet bylinných preparátů v praxi. Bylo to nádherné, cítila jsem přesně to, co jsem potřebovala. Jasno, smysl, spoustu dobrých zkušeností z praxe a měla jsem opravdu velkou touhu se do toho pustit.

MVDr. Chmelař mluvil mj. o psychosomatických souvislostech, soužití zvířat s člověkem v rodinném prostředí, kdy zvířata často berou potíže lidí sama na sebe.

A mluvil také o důležitosti stravy, z které často pramení spousta chronických potíží. To mi přišlo naprosto skvělé. Přírodní a celostní přístup, který jsem do té doby hledala!

A ZAČALA JSEM S VETERINÁRNÍM PORADENSTVÍM

Vytvořila jsem několik přednášek a článků na téma stravy a její důležitosti.

S klienty jsem začala řešit konkrétní potíže jejich zvířat, jak na úrovni tělesného zdraví s pomocí  bylin a veterinárních bylinných produktů Energyvet, tak na úrovni psychiky, soužití lidí a zvířat a provázanost jejich vztahů.

Pokračovala jsem ve vzdělávání se v této oblasti a získávala jsem vlastní zkušenosti "díky" nemocem našich zvířat (koček i drobných savců) nebo zvířat přátel, známých i lidí z okolí, kteří se na mě obrátili pro radu.

Začala jsem čerpat a stále čerpám teoretické i praktické zkušenosti z knih veterinárních lékařů: Richard H. Pitcairn, D. V. M., PH. D. a Susan Hubble Pitcairn „Přírodní medicína pro psy a kočky“. Dále z knihy veterinářky MVDr. Cheryl Schwartz „Přírodní léčba pro psy a kočky A – Z“.

Absolvovala jsem několik dalších přednášek MVDr. Lubomíra Chmelaře.

Začetla jsem se i do knih bylinářky paní Juliette de Bairacli Levy, její knihy mám v anglickém originálu, „The complete Herbal Handbook for the Dog and Cat”, „Herbal Handbook for Farm and Stable“ a "Common herbs for natural health". Oslovil mě moc její životní příběh, který jsem shlédla na youtube a i vy se na něj můžete podívat.

Z oblasti Bachovy květové terapie, která se mi též v praxi několikrát osvědčila a běžně ji využíváme u nás doma (děti i dospělí), čerpám z knihy H. Grahamová, Gregory Vlamis „Bachova květová terapie pro zvířata.“

A psychosomatice se věnuji už víc než 15 let, sbírám zkušenosti a sleduji změny u nás v rodině a přidala jsem k tomu postupně i úhel pohledu, jak situace vnímají zvířata. Z oblasti psychosomatiky čerpám znalosti a zkušenosti z knih více autorů, jako jsou – R. Dahlke „Nemoc jako cesta“, „Nemoc jako symbol“, "Zvíře jako zrcadlo lidské duše", Louise L. Hay „Miluj svůj život“, Zdeňka Blechová a její knihy a vykládací karty, M. Hrabica „Co nám tělo říká aneb po stopách nemocí.“

Velmi ráda Vám pomůžu s řešením potíží u vašeho zvířete nebo zvířat. Mám velkou radost, když jsou zvířata zase zdravá a spokojená.

MVDr. Blanka Řehořková

Veterinární poradna přírodní cestou

MVDr. Blanka Řehořková

Potřebujete se na něco zeptat? Napište mi na email vetporadna@blankarehorkova.cz.