ARTRÓZA U PSŮ A KOČEK

Máte doma staršího psa nebo kočku?

Pomalu ráno vstává, pomalu se rozhýbává? Reaguje bolestivě na dotyk na bolavé, kulhavé končetině? U starších zvířat se často jedná o artrotické změny v kloubech, spojených se zánětem.

Co je to artróza

Artróza je degenerativní onemocnění kloubů. Jedná se o chronický proces, tedy dlouhodobý a plíživý.

Často se k němu přidává zánět kloubů, tzv. artritida. Zánět je akutní proces a taky dost často a hodně bolestivý.

Jak a kdy artróza vzniká

Při artróze vznikají patologické změny na kloubní chrupavce, viz obrázek kloubu níže.

Chrupavka je porézní tkáň, má vlastnosti podobné vlastnostem houby. Hmota chrupavky má submikroskopické otvory (6 nm), kterými je při odlehčení do chrupavky z kloubního pouzdra nasávána kloubní tekutina (synoviální tekutina).

Při zátěži je z chrupavky tato tekutina naopak vytlačována.

Chrupavka nemá krevní a mízní cévy, ani nemá nervy. Díky svému houbovitému charakteru přijímá výživné látky z kloubní tekutiny, když tuto tekutinu nasává. Chrupavka je zároveň vyživována i difuzí z kostní tkáně pod chrupavkou, kostní tkáň je dobře krevně zásobená.

Na obrázku vidíte zdravou pevnou a silnou bílou vrstvu chrupavky. A u písmene B vidíte změny na chrupavce. Chrupavka se zplošťuje, je tuhá, postupně se rozpadá, odlamují se kousky, dokonce se odhaluje pod ní kost. Součástí tohoto degenerativního procesu je i akutní zánět, tzv. artritida.

Při pohybu, zátěži, tlaku se chrupavka deformuje a vytlačuje kloubní tekutinu do kloubní štěrbiny. Zároveň se přechodně zvýší hustota hmoty chrupavky. Pokud však dojde k posunu kostí, které se setkávají v kloubním pouzdru, a dojde ke změně jejich fyziologické polohy, dochází k nadměrnému tlaku na chrupavku, její trvalé deformaci, tekutina z chrupavky je vytlačena, ale už není nasávána zpět.

Dochází k oploštění chrupavky a ztrátě tekutiny v její hmotě. Chrupavka se stává tvrdou, vysychá kloubní tekutina, zvyšuje se tření ve styčných plochách a dochází k opotřebení chrupavky. Ke stejnému opotřebení dochází i tehdy, když jsou klouby příliš rozvolněny a chrupavka není dlouhodobě zatížena.

Jak řešit artrózu bylinnou cestou, tzv. regenerací

Regenerace, tedy postupné obnovení původního stavu, můžeme docílit podáváním Energyvet bylinných preparátů. V případě artrózy potřebujeme obnovit kvalitu a funkčnost kloubní chrupavky.

Nejprve je potřeba řešit probíhající zánět kloubu. K tomu je potřeba podávat hlavní preparát REGAVET, který tlumí probíhající akutní a bolestivý zánět.

Po podání hlavního preparátu je vždy potřeba udělat 1 – 2 týdenní pauzu, kdy regenerační, hojivý potenciál preparátu nadále pokračuje.

Pak teprve lze nasadit další hlavní preparát, kterým je RENOVET. Pomocí RENOVETu a pomocného preparátu SKELEVETU (dodá minerály, kolagen v hydrolyzované, snadno využitelné podobě), postupně dochází k obnově kloubních chrupavek, zejména v postiženém kloubu.

Jako podporu lze použít další pomocné preparáty, zvážit, zda je vhodné provést změny ve výživě vašeho zvířete. A také lze podávat některé preparáty a krémy lokálně, vstřebávají se pak kůži, přímo do místa, kde je postižení.

Pro konkrétní řešení, vaší konkrétní situace, mne kdykoli můžete kontaktovat do veterinární poradny. Ráda vám poradím s dávkováním, procesem regenerace, délkou podávání jednotlivých preparátů, hlavních a pomocných.

Obrňte se trpělivostí a připravte se na několikaměsíční regenerační proces. Proces degenerace kloubní chrupavky probíhá několik let, ze začátku se projevuje třeba jen lehkým a občasným kulháním. Postupně se zvýrazní a je potřeba tedy i regeneraci dát dostatek času.


Můžete artrózu u vašeho psa nebo kočky oddálit?

Ano, určitě vy jako majitel vašeho psa nebo vaší kočky, můžete udělat hodně pro podporu zdraví vašeho zvířete.

Rozhodně, můžete podpořit

  1. FYZICKÉ ZDRAVÍ – zdravá a plnohodnotná strava, pohybové aktivity (ani ne málo pohybu, ani ne přílišná a dlouhodobá zátěž), to je relativní, záleží na plemeni psa/kočky, stáří, celkovém zdravotním stavu zvířete atd.
  2. SOCIÁLNÍ PROSTŘEDÍ, ve kterém zvíře žije, s tím jde ruku v ruce psychická pohoda, dostatek pohybu, radost
  3. GENETICKÉ PREDISPOZICE, tak zde je to otázka výběru plemene. Některá plemena mají dost velké % predispozicí, že se u nich projeví tzv. dysplazie kyčelního kloubu. Ta postihuje hlavně větší plemena psů, jako jsou německý ovčák, labrador a zlatý retrívr, boxer, rotvajler. Postupně během růstu zvířete se začne projevovat kulhání zadních končetin. Dalším dědičným onemocněním je např. dysplazie loketního kloubu a další onemocnění pohybového aparátu. Při dysplaziích není kloubní hlavice dostatečně vsazena v kloubním pouzdru a snadněji dochází k opotřebení chrupavky i vzniku zánětu.
  4. ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, ve kterém se zvíře pohybuje. Určitě je vhodné, když jste často se svým zvířetem v přírodě, to se týká hlavně psů. U koček záleží, zda se jedná o kočku venkovní nebo domácí. Venkovní kočky mají pohybu dost po zahradě a stromech. Domácí kočky, aby měly pelíšky, průlezky, dostatek pohybu..

použitý zdroj: Andrea Dunová, Dornova metoda pro zvířata

Blanka Řehořková
Jsem veterinární lékařka a miluji řešení příčin zdravotních potíží u zvířat přírodní cestou s pomocí bylin a bylinných preparátů. Ráda pomáhám vašim zvířatům, aby byla zdravá a spokojená a vy jste si s nimi užívali spoustu radosti. Můj příběh si přečtěte zde >> . Vytvořila jsem pro vás Domácí přírodní lékárničku pro vaše psy a kočky, abyste si mohli vytvořit bylinkovou lékárničku pro akutní situace s vašimi zvířaty doma nebo na cestách. Domácí přírodní lékárničku pro vaše psy a kočky najdete zde >> .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů