Granule pro psy a kočky aneb jak se vyznat ve složení, 2. část

V 1. části tématu „Granulí“ jsem vás seznámila s tím, co má výrobce uvádět na etiketě granulovaných krmiv, kde se dočtete víc o granulích pro psy, na webu www.psikrmivoradce.cz, aneb zda krmivo, které byste rádi koupili, bude vyhovovat složením i poměrem živin vašemu zvířeti.

A do třetice jsem vám v článku popsala čtyři body, co bych sledovala u výběru krmiv (převažující bílkovinu živočišná/rostlinná, zda živočišná bílkovina jako maso nebo masová či masokostní moučka, zda krmivo obsahuje barviva, konzervanty, aromata, dochucovadla atd. a zda a v jaké podobě obsahuje minerální látky).

Ano, vím, některé údaje se hledají těžko a kvalita krmiva se vyhodnocuje obtížně.


V tomto článku, navazujícím, vám popíšu další souvislosti s tématem výběru granulí, např. co zjistíme při pokusu s bobtnáním granulí.

Pes je masožravec.

V přírodě by si ulovil, hmm…. třeba králíka. To by byla jeho celá potrava, víc by už v ten den/dalším dnu nepotřeboval.. Kolik masa asi takový králík má? Kolem 50 – 60%, to je maximum, možná i méně. Ostatní části jsou vnitřnosti, střeva, kosti, šlachy, trochu tuku.

Ve střevech je střevní mikroflóra a také zbytky potravy, trávy, zrnin, zeleniny… co prostě králík baští.

Takže v krmivech pro psy rozhodně stačí masa okolo 50%, plus vnitřnosti, kosti, šlachy a zbytek zelenina a trochu ovoce, případně trochu přílohy (např. vařené rýže).

Tak nějak by to bylo u vařené stravy nebo barfu.

V granulích je samozřejmě % masa menší, když je zde maso ve vysušeném stavu. Hodnota bílkovin by měla být v rozmezí 15 – 30 %, dívejte se, zda se jedná (převážně) o bílkovinu živočišnou, rostlinná je pro psa těžko stravitelná!

Zvířata v růstu potřebují až 30% bílkovin, dospělí psi méně.


Kočka je výhradní masožravec.

Kočka v přírodě loví myši. I v těle myši není jenom maso, ale i kosti, vnitřnosti, střeva a jejich obsah.

Takže u koček je vhodné ve stravě okolo 60% – 70% čerstvého masa, plus vnitřnosti a trochu zeleniny.

V suché, granulované stravě je % masa menší, po vysušení. Zase se dívejte na % bílkovin v krmivu. A také na to, zda se jedná o bílkovinu živočišnou nebo rostlinnou. Opět platí, stejně jako u psů, i pro kočky je rostlinná bílkovina těžko stravitelná!


A jaký je rozdíl mezi granulemi lisovanými zastudena a extrudovanými?

Granule lisované zastudena, tedy tzv. peletované granule, se vyrábí pří mnohem nižších teplotách, než je extrudace. Díky tomuto procesu zůstanou zachovány přírodní složky – vitamíny, minerály a vláknina.

Nevýhody: cena granulí, mají krátkou trvanlivost, max 5 – 6 měsíců.


Granule extrudované

Extrudace je proces výroby tzv. extrudovaných granulí. Během výroby se smíchají veškeré ingredience a vzniklá směs se protlačí extrudérem za vysokého tlaku a při teplotách vyšších než 100 °C (někdy až 200 °). Při těchto teplotách dojde k zahubení parazitů, bakterií i plísní, ale také se zničí vitamíny a minerály, které se pak znovu přidávají do krmiva.

Výhody extrudace: likvidace patogenů a dobrá stravitelnost, protože díky technologii výroby dochází ke změně struktury škrobů a bílkovin obilovin, brambor, luštěnin atd. Škroby a bílkoviny se stávají o hodně využitelnějšími, jinak by byly téměř nestravitelné. Extrudované granule mají velkou trvanlivost, 12 – 24 měsíců.

Nevýhody extrudace: bobtnání granulí v žaludku, záleží na kvalitě granulí, někdy však zvětší svůj objem o 100 -300%! A hrozí, obzvlášť u větších plemen, riziko torze žaludku! Vitamíny se musí pak dodávat do těchto krmiv dodatečně.


A jak jednoduše zjistíte kvalitu granulí?

Můžete si udělat pokus bobtnání granulí:

Vezměte si sklenici s vodou a hoďte do ní granuli, nebo několik granulí. Počkejte asi půl hodiny. Granule by měly minimálně bobtnat, pokud nabobtnají hodně, obsahují spoustu obilovin a škrobů vázajících vodu a je zde zvýšené riziko torze žaludku u velkých plemen psů!!!

tyto granule nabobtnaly jen málo (foceno po několika hodinách)

Kvalitní granule klesají ke dnu a postupně se rozpadají.


Výrobci někdy rozepíšou jednotlivé složky jedné suroviny do více skupin: 

Např. pšeničná mouka, pšeničný škrob, pšeničný gluten a slovo pšenice zmizí z prvního místa ve složení!! Protože jednotlivé složky jsou zastoupeny v menším procentu!! Samozřejmě krmivo pak vypadá lákavěji a lépe, když není obilovina na prvním místě!

Pozor na to!


Minerální látky v krmivech

A ještě další otázkou v kvalitě krmiv je zastoupení minerálů a také jejich forma.

Dlouhodobě se snižuje množství minerálů v půdě a tak jich rostliny i živočichové mají nedostatek. Proto je potřeba minerální látky zvířatům nějak dodat.

*Zdroj: Geigy Pharmakonzern, Switzerland (1985), Lebensmittellarbor Karlsruhe (1996), Sanatorium Oberthal (2002)

Existují přírodní formy, například ve formě řas a bylin, mohou být i speciálně upravené, př. tzv. mikronizací, aby byla zvýšena a zjednodušena jejich vstřebatelnost.

Nebo se doplňují ve formě tzv. anorganické, ve formě solí, které jsou vstřebatelné jen částečně, z méně než 20%.

Nebo se doplňují ve formě organických solí, kde je vstřebatelnost minerálů o mnoho vyšší.

Je důležité nejen množství obsažených minerálních látek, jejich vstřebatelnost, ale také jejich vzájemný poměr.

Takže si myslím, že je to opravdu věda, zajistit zvířeti dostatek výživy a také dostatek vitamínů a minerálů v jednom kompletním krmivu.


Nejmenuji záměrně v tomto článku jedinou firmu. Pokud byste chtěli můj názor, zkušenost nebo názor na složení nějakého produktu a jeho vhodnost pro vaše zvíře, ozvěte se mi do veterinární poradny na mail vetporadna@blankarehorkova.cz.

Děkuji za pochopení. A přeji nám i našim zvířatům pevné zdraví :-).

MVDr. Blanka Řehořková

Blanka Řehořková
Jsem veterinární lékařka a miluji řešení příčin zdravotních potíží u zvířat přírodní cestou s pomocí bylin a bylinných preparátů. Ráda pomáhám vašim zvířatům, aby byla zdravá a spokojená a vy jste si s nimi užívali spoustu radosti. Můj příběh si přečtěte zde >> . Vytvořila jsem pro vás Domácí přírodní lékárničku pro vaše psy a kočky, abyste si mohli vytvořit bylinkovou lékárničku pro akutní situace s vašimi zvířaty doma nebo na cestách. Domácí přírodní lékárničku pro vaše psy a kočky najdete zde >> .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů