Jak uklidnit vaše domácí zvíře, když se blíží Silvestr?

Řešíte to rok co rok?

Nebo máte naopak doma „kliďase“?

Bavíme se asi hlavně o psech..

Ale hluk může stresovat i kočky, králíky, morčata, další domácí zvířata.


Co tedy s tím?

Problém je ten, že to není jen Silvestr večer, ALE ČASTO UŽ MĚSÍC PŘEDEM JSOU SLYŠET PETARDY, DĚLBUCHY, RÁMUS. Probíraly jsme to i v pondělí na hodině výuky mého předmětu se studentkami čtvrtého ročníku středoškolského veterinárního oboru. Když jdou venčit svého psa, musí ho mít na kšírech. A i tak ho musí bedlivě hlídat, neb z kšírů se někdy vyvlíkne, ani nevědí jak.

Takže na rámus už měsíc předem se připravuje mnohem hůř. Protože potřebujete své zvíře udržovat v relativní pohodě dlouhou dobu a nestačí mu třeba dvě hodiny předem dát uklidňující lék/gel/tabletku..

Někteří psi jsou citliví i na další hluky během roku, jako je bouřka, motorky, čtyřkolky atd. Často mi lidé popisují, že tato nervozita a vnímavost u jejich psů stoupá s věkem. Nebo vznikne s nějakým nenadálým zážitkem, prostě spouštěč a je to. A někdy třeba v létě za bouřky musí psa z venkovního kotce, kde do té doby spokojeně žil, brát domů.


Jaké máte tedy možnosti zklidnění vašeho zvířete?

Existují bylinky, bylinné preparáty, zvíře určitě podpoříte i tím, že jste s ním, nebo zkusíte zklidňující úvazy. A v nejhorším, v nejnáročnější situaci, sáhnete po lécích, lépe řečeno zajdete k veterináři a poradíte se s ním, co by právě vašemu psovi doporučil, aby byl v klidu a oslavy začátku Nového roku mu nepošramotily duši.

Z bylinných variant máte hned několik možností, ale prostě vyzkoušejte. Každému zvířeti sedne něco jiného, co jednoho dobře zklidní, druhého jen trochu nebo vůbec.

Zklidňující bylinky, které možná i doma na zahrádce pěstujete, jsou meduňka, dobromysl… můžete přidat i měsíček. Uděláte z nich čaj a necháte během dne zvíře popíjet čaj místo vody.


Z bylinných preparátů již smíchaných bylin ve formě kapek můžete sáhnout po Etovetu od firmy Energy. Mám s ním dobrou zkušenost, zklidňuje a harmonizuje psychiku. Avšak každé zvíře reaguje trochu jinak a je dobré ho vyzkoušet. Každopádně se musí začít podávat už cca 2 týdny před obdobím hluku, aby měl nervový systém zvířete čas zareagovat na působení bylin a zvíře bylo klidnější.


Další z možností, co znám a používám, jsou Bachovy květové esence. Buď si namícháte sami, nebo se domluvíte s někým, kdo má poradnu Bachovy květové terapie. Nebo si koupíte Krizovou směs a začnete vašemu pejskovi dávat den – dva předem, ke zklidnění a zvládnutí hluků konce roku.


K bylinkám přidejte určitě svou přítomnost, pozornost, odhlučnění hudbou či televizí, příjemné místo, zatažené závěsy. Rozhodně v době rámusu a petard nechoďte se svým zvířetem ven!! Pravidelně se stává, že se pak psi zatoulají, protože jsou vyděšení a nenajdou cestu zpět domů ke svému majiteli.


Do difuzéru můžete dát nějakou příjemnou vůni éterického oleje, nebo zklidňující směs. Vyberte intuitivně, nebo co máte vyzkoušené, každopádně spíše jemnější a nedráždivé esence, napadá mě z citrusů grep nebo mandarinka, z jehličnanů jedle nebo borovice.


Můžete zkusit i zklidňující úvazy – bandáž. Jak takovou bandáž provést a kdy je vhodná, se dočtete např. na pesweb zde.

A tady je přímo názorně ukázka úvazu, některé psy to uklidní, opravdu vyzkoušejte předem, ať víte, jak právě váš pes bude reagovat.


A pokud jste vyzkoušeli „snad vše“ a máte pocit, že nemůžete najít způsob, jak vašemu zvířeti zajistit klid, zajděte k veterináři a poraďte se s ním, jaký by byl nejvhodnější lék pro vašeho psa, jaké má účinky, zda nejsou nějaké kontraindikace, co můžete očekávat.


Máte vy sami nějaké osvědčené tipy na zklidnění vašich zvířat? Budu ráda, když mi je pošlete na mail vetporadna@blankarehorkova.cz.

Hezký prosincový čas Vám i Vašim zvířatům a dobré vykročení do nového roku 2022 nám všem!

MVDr. Blanka Řehořková

Blanka Řehořková
Jsem veterinární lékařka a miluji řešení příčin zdravotních potíží u zvířat přírodní cestou s pomocí bylin a bylinných preparátů. Ráda pomáhám vašim zvířatům, aby byla zdravá a spokojená a vy jste si s nimi užívali spoustu radosti. Můj příběh si přečtěte zde >> . Vytvořila jsem pro vás Domácí přírodní lékárničku pro vaše psy a kočky, abyste si mohli vytvořit bylinkovou lékárničku pro akutní situace s vašimi zvířaty doma nebo na cestách. Domácí přírodní lékárničku pro vaše psy a kočky najdete zde >> .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů