Jsem veterinární lékařka a dívám se na nemoc celostním neboli holistickým pohledem. Vnímám a sleduji fyzické projevy na těle a zároveň i pocity, emoce, chování, změny v rodinném uspořádání, vztazích atd.
Základem všeho je totiž energie, zhmotněná nebo neviditelná, stále však přítomná, s projevy. Stejně tak se dívá na ne-moc psychosomatika.
NE-MOC …. NEMÁM MOC VE SVÝCH RUKOU..
Co je to vlastně zdraví? Zdraví je dynamická rovnováha, homeostáza… vitalita.
A co je to nemoc? Zvíře něco NE-MŮŽE.
Nejznámější jména osobností z oblasti psychosomatiky jsou Dr. R. Dahlke, Louise L. Hay, dr. M. Hrabica, dr. Klímová, dr. Radim Honzák, dr. Hnízdil, Jaroslav Dušek…
Mnohé z nich znám a přidala bych ještě paní Zdeňku Blechovou s jejími zkušenostmi a mj. knihou Nemoci pocházejí z emocí a Karty zdraví.
Z Karet zdraví vám na příkladu můžu ukázat orgán tlusté střevo (který je dle orgánových hodin tradiční čínské medicíny právě orgánem měsíce prosince) a močový měchýř (který je podle orgánových hodin orgánem měsíce ledna).
Psi v tomto období trpí často průjmy, zvracením, nechutenstvím, apatií, kočky zase reagují na předvánoční stres, který je často spojen se zácpou nebo tvorbou močových kamenů, zejména struvitů v močovém měchýři…
Pokud se tyto nemoci u vašich zvířat často opakují, nebo jsou urputné, snadno se vrací či jsou v chronické formě, určitě bych zvážila i psychosomatické souvislosti.
Strach ze života, přežívání a ulpívání na starých zásadách a vzorcích chování. Změň něco. Začni dělat věci jinak, neboj se každý den něco změnit ve svém životě. Dělej věci s nasazením síly, a tím se zbavíš strachu. Strach je bubák a ty mu ukaž, že se ho nebojíš. Jakmile to dokážeš, strach zmizí a rozplyne se. Máš průjem nebo zácpu? Buď se bojíš něco pustit nebo se bojíš, že nebudeš mít dost. Vesmír se o tebe stará a vždy je o tebe postaráno. Nemáš se čeho bát, důvěřuj ve vyšší síly a ty jen změň svůj život.
Mantra: „Mám stále větší pocit bezpečí a nebojím se jít do věcí, které se mi nelíbí. Mám stále větší radost z toho, že umím řešit své situace.“
Zbytečně se rozčiluješ, stejně teď nic nenapravíš. Vztekáš se pro věci, které se ti nelíbí a máš zlost na toho druhého, že ti ubližuje, nebo že tě nechápe. Ale ten druhý o tvé zlosti nic neví. Zkus mu ji vyjádřit a zkus se i podívat na tento problém z jiného pohledu. Co tě tato situace učí, kde ulpíváš na tradicích, co si od toho slibuješ? Není to vše proto, že očekáváš něco jiného a něco jiného se ti vrací? Snaž se nad věci povznést a řešit je spíše rozumem než citem. Řekni stroze, co se ti nelíbí. Naopak pokud se situací neustále zabýváš a máš pocit, že to musíš tomu druhému vrátit, nebo že ti nerozumí, stáváš se obětí situace a zbytečně si ubližuješ.
Mantra: „Cítím se skvěle, nic mě nedokáže vyvést z míry. Den ode dne se cítím vitálnější a klidnější.“
Možná u některého z orgánů popsaných v Kartách zdraví budete mít pocit, že to může být vaše osobní téma, možná ne. Zkuste si to třeba přečíst i vícekrát a nechat uležet. Pokud vaše zvíře častěji trpí na záněty těchto orgánů nebo má chronické trávicí či močové potíže, často se psychosomatické souvislosti najdou.
V základu pomůže už „jen“ uvědomění, aha, takhle to asi mám a není to v pořádku, nevyhovuje mi to a nejspíš to dlouhodobě nevyhovuje ani dalším členům mé rodiny i zvířatům. Postupně třeba začnete dělat kroky k tomu, co by se dalo změnit a co vám to přinese, úlevu, zjednodušení, radost?
vztek, agresivitu cítíme v játrech
strach je spojen s (oslabenými) ledvinami
zlomené srdce
Proč mají domácí zvířata podobné nemoci jako lidé?
Domácí zvířata aktivně nasávají emoce a somatizují je. Pes somatizuje (na svém těle projevuje) zlost a agresi, kočka zase žárlivost a majetnictví.
Tak tady bych přidala svou kazuistiku. Pes 4 letý border kolie, v domácnosti ještě s 1 ročním borderkoliákem :-). Oba krmeni barfem. 4 letý pes začal močit krev, majitelka s ním šla na veterinu, byly prokázány struvity (krystalky fosforečnanu hořečnatoamonného) v močovém sedimentu a nasazena dieta s opravdu malým množstvím masa, vit. C a podpůrná léčba levin.
Paní majitelka se mi ozvala do poradny. Doporučila jsem jí Virovet, Probiovet a Fytovet. Objednala si jen Virovet. Z majitelky byl cítit velký strach a úzkost. Zároveň popsala, že 4 letý pes není moc v pohodě s tím ročním a že zvažuje, že toho ročního dá pryč.
Léčba se táhla, po měsíci jen malé zlepšení (stále struvity v moči). Majitelka byla ve stresu, psala, že už by moc chtěla, aby byl její pes zase zdravý, že pak se teprv uklidní. Stres jako velký spouštěč a udržovatel nemoci.
Majitelce jsem radila, ať užívá Virovet spolu s pejskem, na psychické rovině tato bylinná směs navozuje stav „mně je to jedno“. Nakonec se pejsek vyléčil, ale trvalo to mnohem delší dobu.
Kočky jsou často ve stresu ze změny prostředí, když přibude člen domácnosti, i když jen přesunete kus nábytku… a ze stresu může u nich dojít právě také k tvorbě struvitů.
Je dobré kočku na jakoukoli změnu připravit, harmonizovat její nervový systém (Gynevet, Etovet, případně Virovet – hodit do pohody a pocitu „mně je to jedno“).
—————————-
Tak zde pozor na patologické vztahy: pes jako superalfa. V tom případě je pes ten hlavní v rodině. Tato pozice psovi vůbec nepřísluší a necítí se v takové roli vůbec dobře.
Dále pes jako dítě nebo pes jako partner. Opět mu takové místo nepřísluší a zatěžuje ho. Pes je prostě pes, to je jeho role a jeho místo. Můžeme ho velmi milovat, přesto zůstává v pozici zvířete.
A jak je to s kočkami? Kočka je velmi individuální tvor, když chce pohladit přijde, když už nechce, uteče nebo po vás sekne, „z ničeho nic“. Žije si svým životem, oddanost od ní nečekejte, naopak ráda by, aby se jí sloužilo :-).
A ještě takový duchovnější pohled na soužití s domácími zvířaty:
Psi jsou učitelé… Učí nás bezpodmínečné lásce, učí nás se nepřetvařovat. Jsou nám zrcadlem. Berou na sebe naše nemoci a jsou ochotni s nimi pro nás umřít.
Kočky jsou léčitelky, energii z nás vezmou a mají schopnost ji pustit (ne jako psi) – vyzvracením nebo vyběhnou ven a vyběhají to/ odhojí…
Hezké dny, Blanka Řehořková