O imunitě se píše hodně, snížená imunita, tzv. imunodeficience a tím náchylnost k nemocem, zvýšená reakce imunitního systému a s ní spojené alergie, přehnané reakce imunitního systému, autoimunitní procesy atd..
Běžně se my i zvířata setkáváme se spoustou podnětů – jak z potravin a jejích složek, tak z prostředí, v kterém žijeme. Všechny tyto podněty můžeme nazvat antigeny.
Jsou to vlastně pro organismus částice nebo látky, které vnímá jako informaci a na ni reaguje.
Tyto antigeny se dostávají do kontaktu s tělem zvířete přes kůži a sliznice – a to sliznici dýchací soustavy, trávicí soustavy, močové a pohlavní soustavy také. Proto jsou sliznice tak důležité jako vnější bariéra proti vniku patogenů do organismu, sliznice jsou jakousi hranicí s vnějším prostředím. Sliznice jsou velmi významnou součástí imunitního systému.
Je to komplex lymfatické tkáně a lymfatických buněk, jedná se o organizovanou lymfatickou tkáň – tzv. Peyerovy plaky, dále buňky difuzně rozptýlené v podslizniční vrstvě (tzv. lamina propria) a intraepiteliální lymfocyty, viz obrázek níže.
Peyerovy plaky jsou ústředním orgánem celého společného slizničního imunitního systému. Nacházejí se v tenkém střevě a je to nakupení většího množství lymfoidních folikulů, folikuly tvoří T a B lymfocyty a uvnitř jsou i makrofágy (které fagocytují – požírají antigeny).
Peyerovy plaky zajišťují přímý kontakt lymfatické tkáně s antigeny nacházejícími se v luminu střeva a jsou místem indukce specifické slizniční imunitní odpovědi.
Nejhojněji zastoupenými imunitními buňkami ve stěně střeva jsou buňky lamina propria (podslizniční vrstva), které tvoří hlavní výkonnou složku imunitní odpovědi střevní sliznice. Jedná se většinou o pomocné T lymfocyty, B lymfocyty a plazmatické buňky produkující většinu polymerního IgA.
IgA je slizniční imunoglobulin, tedy protilátka produkovaná buňkami (střevní) sliznice.
zdroj: (z knihy M. Toman a kolektiv: Veterinární imunologie)
Imunitní systém sliznice střeva zajišťuje ochranu před lokální infekcí, pokud dojde k zánětu v některé části trávicí soustavy, dutina ústní, žaludek, tenké střevo, tlusté střevo… z různých příčin.
Příčinou mohou být virové, bakteriální infekce, zkažená potrava atd. Organismus aktivuje svůj střevní imunitní systém a snaží se s infekcí (přemnoženými patogeny) vypořádat.
Další příčinou může být nekvalitní strava neodpovídající potřebám zvířete (masožravec pes nebo kočka krmený granulovou stravou s vysokým obsahem obilovin a nízkým obsahem kvalitních živočišných bílkovin, takových krmiv je na trhu spousta a nejsou to jen ty nejlevnější).
Obiloviny vůbec nejsou ve větším množství pro masožravce stravitelné, ve střevech bobtnají a ve větším množství i zahnívají, množí se zde pak hnilobné bakterie, produkující toxiny. Toxiny se dostávají dále do stěny střevní, vyvolávají zánět – tedy reakci imunitního systému. Imunitní systém je neustále zatěžován a musí reagovat. Dostává zabrat.
Toxiny se dále dostávají do krevního oběhu a zatěžují játra a ledviny, které pomáhají organismu, aby se těchto toxinů zbavil… I kůže je orgánem, přes který se organismus snaží toxinů zbavit. A tak to může být dlouhodobě.
Organismus zatěžují i další složky obsažené v granulovaných krmivech, ať to jsou dochucovadla, konzervanty, aromata, barviva, sůl nebo roztoči…
Dlouhodobě dochází k zatížení celého imunitního systému a snižuje se obranyschopnost organismu. Pak už snadno může dojít k zánětu na kůži, zánětu uší, chronickému poškození jater a ledvin…
A vše začíná ve střevech…
Jak situaci řešit? Když má vaše zvíře průjem nebo zvrací? Nebo potíže s vylysalými místy a svědivostí, vykusováním chlupů a lízáním kůže?
U složitějších případů je potřeba se na situaci podívat individuálně. Každopádně první volbou jsou určitě probiotika.
Od Energyvet je to PROBIOVET.
a) preventivně, př. očistná podzimní kůra, nebo při přechodu na jinou stravu, nebo když se vám „zvíře nezdá“
b) při léčbě trávicích potíží, zvracení, průjmů, nechutenství, zvrácených chutí (pojídání výkalů), při zápachu z tlamy
c) přidávejte probiotika k průmyslové (granulové) stravě vašemu zvířeti, pokud momentálně nemůžete udělat něco jiného (přejít k jinému krmení)
d) při léčbě onemocnění jater a ledvin, alergických projevů na kůži, posílení obranyschopnosti organismu, výše v článku píšu o tom, jak to vše souvisí se střevní imunitou a zdravou střevní mikroflórou
e) při problémech s vyprazdňováním análních žlázek nebo jejich záněty, často totiž také souvisí s kvalitou stravy
f) při opakovaných zánětech uší
g) vždy po antibiotické terapii!!, k znovuosazení střevní sliznice přátelskými střevními bakteriemi. Urychlíte tak rekonvalescenci zvířete a posílíte jeho vlastní obranyschopnost.
PROBIOVET obsahuje probiotické bakterie Lactobacillus acidophillus a Enterococcus faecium, dále chlorellu jako zdroj vitamínů, minerálů a bílkovin a prebiotikum inulin (potrava pro probiotické bakterie. Představte si, že lezete do jámy lvové, kde je spousta jiných, často hnilobných bakterií a jejich toxinů a jedů z potravy, a vy se tam máte uhnízdit, množit a vytvořit zdravou střevní mikroflóru!).
O kvalitě stravy by se toho dalo napsat tolik a je i tolik případů z praxe, kdy se opravdu změnilo mnoho!
Jak s přechodem na živou stravu, buď vařenou, v konzervách nebo syrovou, byl za několik týdnů pes jako vyměněný, s lesklou srstí a spoustou energie a vitality!
Celou knihu o tomto tématu napsala veterinární lékařka dr. Jutta Zieglerová ve své knize „Psy by žili dlhšie keby“. “ Viděla jsem mnoho psů, u kterých se za krátký čas díky změněné potravě projevily viditelné změny na srsti a pokud šlo o pach a vitalitu, byli jako vyměnění! Především u dlouhosrstých psů se metabolická rovnováha projeví okamžitě změnami na srsti a kůži. Pes krmený syrovým masem vypadá jednoduše jinak a jinak i zapáchá.“
V některém z příštích článků se tomuto tématu budu věnovat hlouběji. A chystám na téma stravy i eBook.
Nemusí se jednat pouze o prašnost a kvalitu vzduchu, tam kde žijeme. Jedná se zejména o rodinné prostředí, protože zvíře je často členem rodiny a domácnosti. A přebírá stres, úzkost, strach, smutek… na co vše si vzpomenete. Ale také radost, klid, pohodu.
Dlouhodobý stres, strach, snaha zvířete majiteli pomoci už jen tím, že to vezme na sebe, to jsou také oslabující vlivy imunitního systému. A snadno se rozjedou záněty úplně jinde v těle nebo na těle (kůže, uši atd.)
Téma stravy je velké a opravdu je to jeden z důležitých každodenních bodů, zda vaše zvíře bude dlouhodobě zdravé nebo pravděpodobně brzy onemocní. Někdy je těžké najít to správné krmivo, zvolit druh krmení – granule (extrudované/lisované zastudena), konzervy, vařená strava, barf…
Určitě zohledněte vaše možnosti, časové i finanční. V prvé řadě však promyslete vše před tím, než si psa nebo kočku pořídíte.
Přimlouvám se za všechna zvířata.
MVDr. Blanka Řehořková
Pokud máte konkrétní dotazy nebo potřebujete individuálně poradit s vaším zvířetem a jeho zdravotním stavem, můžete mě kontaktovat přes mail vetporadna@blankarehorkova.cz, v rámci veterinárního poradenství.