V měsíci říjnu je oslabeným orgánem ŽALUDEK.
Během měsíce října začíná podzimní zbarvení a opadávání listů ze stromů. Příroda se chystá k odpočinku. Zvířata si doplňují a chystají zásoby na celou zimu. Teplomilní ptáci odlétají…
Lidé sklízejí úrodu na polích a zahrádkách, na záhonech či ve sklenících. Nám třeba ještě dorůstají a dozrávají papriky, pár rajčat, fazole a dýně k zavařování. Také my lidé si děláme zásoby na zimu, uložením potravin do sklepa, zavářením marmelád, kompotů atd., nebo uložením potravin do mrazáku.
Tento rytmus během roku do určité míry respektuji, protože moje tělo reaguje na zkracující se dny, dřívější stmívání, nutí mě zvolnit, víc odpočívat, udělat si pravidelně čas pro sebe, nenakládat si tolik činností a lépe si organizovat čas. I tak jsme už doma měli vlnu viróz a i já jsem čtyři dny musela hodně odpočívat a „dostávat se z toho“.
Určitě respektujte své potřeby a přizpůsobte jim své aktivity, které jdou. Jdeme do období uvnitřnění a klidu, není moc vhodný čas pro nové velké projekty, k tomu přijde vlna energie a tvořivosti zase na jaře.
Žaludek je nezbytným orgánem trávení potravy.
Východní nauky vnímají žaludek jako klíč k energii čchi, kterou přijímáme ve větší míře také z potravy. Žaludek je doplňkovým orgánem pro slezinu a slinivku.
Potrava se dostává dutinou ústní přes jícen do žaludku. Žaludek slouží k shromažďování a přechodnému zadržování potravy.
Trávení potravy začíná v dutině ústní, mechanické rozmělnění pomocí zubů, chemické trávení pomocí enzymů ve slinách.
V žaludku jsou trávicí žlázy produkující enzymy, kyselinu chlorovodíkovou a hlen. Enzym, který je produkován žlázkami ve sliznici žaludku, se nazývá pepsin a díky němu se tráví 10 – 20% bílkovin z potravy.
Tento způsob trávení mají hlavně všežravci a masožravci. U býložravých zvířat je to trochu jiné, zvlášť u přežvýkavců.
Symbolicky představuje žaludek schopnost přijímání a tedy i jistou míru otevřenosti vůči vnějšímu světu. Některé situace v životě těžce neseme, nechceme je strávit.
Pokud to víte, můžete lépe u sebe i svých zvířat dbát na to, abyste dopřáli danému orgánovému systému vše, co potřebuje a předešli tak případným zánětům nebo většímu zatížení orgánu.
Během dne (tedy během 24 hodinového cyklu) se střídají časy zvýšených nebo naopak snížených aktivit jednotlivých orgánů. A něco podobného se děje i v rytmu roku.
V každém z 12 měsíců je některý orgán citlivější a snadno dochází k jeho oslabení.
Žaludek je emočně nejcitlivější orgán těla. Proto jakýkoliv stres postupně oslabuje jeho funkci. Platí to stejně tak u zvířat, jako u lidí.
Projevem pak bývá často u psů zvracení šťáv s natrávenou potravou a v horším stadiu i s krví. To už se často jedná o hlubší zánět žaludeční sliznice až výskyt žaludečních vředů. Bývá to spojeno s bolestí v epigastriu, na místě je sonografické vyšetření a řešení těchto zdravotních potíží s veterinárním lékařem a nasazení vhodné léčby.
A určitě je důležité, abyste popřemýšleli, zda v domácnosti nemáte dlouhodobý stres, který by vaše zvíře, nejčastěji se jedná o psy, bralo na sebe a bylo jím ovlivněno.
Lidé trpí jak na fyzické úrovni, bolestmi a tlakem v oblasti žaludku. Zároveň cítí i psychický tlak v této oblasti, jedná se o oblast třetí čakry, spojenou s emocemi.
Pokud trpíte častým nadýmáním, pálením žáhy, zvýšenou kazivostí zubů, paradentózou nebo jen drobným krvácením dásní, zaměřte se na vaši psychiku, přemýšlejte o zatížení vašeho žaludku i po psychické stránce. A co s tím můžete udělat. Toto bývají varovné signály.
Sice onemocní vaše zvíře, ale to často reflektuje postoj vás majitele. Zvíře je jako vaše zrcadlo a zrcadlo vztahů a rodinného prostředí, v kterém se pohybuje a v kterém žije.
Možná vám trochu napoví citace z Karet zdraví p. Zdeňky Blechové:
„Polykáš příliš mnoho vlivů z okolí. Neventiluješ a vše se ti usazuje v žaludku a ve střevech. Má na tebe vliv energie okolních lidí. Nestýkej se s lidmi, kteří ti nejsou moc příjemní a cítíš v jejich přítomnosti tlak v žaludku, anebo s nimi pobývej co nejméně. Jsi ještě slabý/á a veškerá energie má na tebe velký vliv. Udělá ti dobře procházka v lese v doprovodu zvířat, vynechej doprovod osob.
Také se tvůj problém může týkat toho, že neventiluješ na ostatní své emoce a pocity a hromadíš je v sobě. Musíš se naučit říkat ostatním, co cítíš. Jez polévku. Jak se říkalo: „Polévka je grunt“. Polévka tě posílí a zocelí.“
Mantra: Jsem klidný/á a odevzdaný/á k tomu, co přichází, nebojím se přicházet do styku s negativní energií.
O celém tématu orgánových hodin, jak denních, tak ročních, jsem sestavila eBook Orgánové hodiny.
Pokud budete potřebovat poradit a pomoct, můžete mne určitě kontaktovat do veterinární poradny, mail vetporadna@blankarehorkova.cz.
MVDr. Blanka Řehořková
Zdroj, z kterého jsem čerpala informace:
www.andelskapani.cz