Granule pro psy a kočky aneb jak se vyznat ve složení, 1. část

No nevím jak vy, ale já musela hodně studovat spoustu materiálů a knih, než jsem se trochu zorientovala v oblasti krmení masožravců. Informací je hodně, ale kterým věřit? Jak vyhodnotit složení krmení? Co mám zvířatům koupit, abych jim dlouhodobě nepoškodila zdraví??

Vím, že někdo krmí barfem, někdo zvířatům vaří, někdo krmí krmivem z konzerv, no a někdo vyhodnotil svou situaci tak, že je pro něj přijatelná (pouze) varianta krmení granulemi.

Á pozor, ještě je tu jedna možnost:-) Pokud budete svého psa krmit granulemi lisovanými zastudena (nejsou extrudované), můžete toto suché krmení kombinovat s mokrou stravou z konzerv. Granule lisované zastudena totiž v trávicím traktu nebobtnají, jako ty extrudované (to jsou ty klasické „nafouknuté“ granule), a tudíž je možné je kombinovat s vařenou stravou nebo masem z konzerv.

takhle třeba vypadají granule lisované zastudena

Taky dobrá varianta, co říkáte? Pro zvýšení pestrosti stravy vašim psům :-).


I náš kocour už několikátý měsíc dostává výhradně granulové krmivo, občas kousky masa nebo kosti od oběda, nebo nějaké „zbytky“, uvařené vajíčko, vývarovou polévku, protože má rád skoro vše. Dá si rád i mléko. Občas mu přilepšíme nějakou lepší kapsičkou (která obsahuje hlavně maso a vnitřnosti a taky fyziologicky vázanou vodu), a protože je to venkovní kocour, tak si chytá myši.

Když jsem pro něj (a naši kočku, kterou jsme měli ještě před pár týdny, než se ztratila..) vybírala granulové krmivo s co nejpřijatelnější složením, kvalitou a zároveň s přihlédnutím i k ceně, trvalo mi to několik dní.

Kde najdete informace o složení granulovaných krmiv pro psy od různých výrobců?

Vsázím na webové stránky www.psikrmivoradce.cz. Zde najdete informace o složení velké škály krmiv od spousty výrobců.


Sám autor a provozovatel webu o sobě píše:

„Jmenuji se Roman Přikryl. Miluji psy a možná vás bude zajímat něco bližšího o mně.

V roce 1992 jsem si pořídil svého prvního pejska. Byla to fenečka pekinéze Terezka. Chovu psů se aktivně věnuji od roku 2004 a počínaje rokem 2011 jsem se začal intenzivně zabývat psí výživou.

Proč jsem se rozhodl vytvořit Rádce psího krmiva? Protože obecné povědomí o správné psí výživě je nedostatečné a reklama bývá často zavádějící. Česká republika je světová velmoc v počtu psů na obyvatele. Podle statistik žije s námi v naší zemi 1,5-3,5 milionu psů. Z toho je více než 45% krmeno krmivy “marketovými”. Tedy tím nejméně kvalitním krmivem, které na trhu existuje. Skutečně chcete krmit svého mazlíčka granulemi, které obsahují 4% hovězího masa v hnědých granulích a 4% hrášku v granulích zelených? Pevně věřím, že ne. A proto, abychom měli alespoň trochu jasno v tom čím krmit, vznikl Rádce.

Rádce psího krmiva nemá za cíl jakékoli krmivo upřednostňovat nebo naopak poškozovat. Přinášíme pouze faktické informace, vycházející z deklarací krmiv, jež uvádí výrobce nebo distributor. Pokud máte jako výrobce či distributor pocit, že tyto interpretujeme mylně, napište nám prosím. Rádi s vámi budeme diskutovat a v případě naší chyby tuto rádi opravíme a uvedeme na pravou míru.“

i takhle může vypadat granulové krmivo pro psy, extrudované granule hrající všemi barvami, barviv je tu určitě hodně..

Kvalitní strava je jedním z pilířů, jak mít dlouhodobě zdravá zvířata.


Co vše musí výrobce uvádět na etiketě výrobku:

Povinnosti při označování a používání krmiv, vyplývají z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 767/2009 Osoba odpovědná za označování je provozovatel, který uvádí krmivo poprvé na trh (výrobce, dovozce) nebo provozovatel, pod jehož jménem je krmivo na trh uváděno.

Označením se rozumí jakýkoli údaj nebo vyobrazení, které na krmivo odkazuje nebo ho provází, což může být etiketa, ale také reklamní leták nebo informace na internetu. Provozovatel (resp. osoba odpovědná za označování) musí být kdykoli připraven prokázat pravdivost údajů uváděných v souvislosti s krmivem.

A co jsou ty povinné údaje?

  • druhy nebo kategorie zvířat
  • návod k použití
  • jméno a adresa provozovatele odpovědného za označování; pokud to není výrobce, pak ještě jméno a adresa nebo schvalovací číslo výrobce
  • číslo šarže nebo partie
  • hmotnost nebo objem
  • minimální trvanlivost („spotřebujte do“ nebo „minimální trvanlivost do/…od data výroby“)
  • kontakt k získání informací o doplňkových látkách nebo surovinách označených pouze kategorií
  • vlhkost, pokud přesahuje 14 % (u mléčných krmných směsí 7 % – viz příloha I nařízení č. 767/2009)
  • slova „složení“ následovaná výčtem všech obsažených krmných surovin nebo kategorií surovin v sestupném pořadí dle množství. Skupiny se uvádí podle přílohy č. 4 vyhlášky č. 295/2015 Sb. U suroviny zdůrazněné v názvu nebo graficky se uvádí konkrétní množství
  • slova „analytické složky“ následovaná těmito parametry (povinná deklarace): Kompletní krmivo pro psy, kočky a kožešinová zvířata hrubý protein, hrubá vláknina, hrubý tuk, hrubý popel. Uvést se mohou i další parametry, kdy se senzorické nebo nutriční DL (doplňkové látky) uvedou s celkovým množstvím
  • slova „doplňkové látky“ následovaná výčtem obsažených doplňkových látek: a těch je opravdu velké množství, některé mají stanovený maximální obsah pro zvířata neurčená k produkci potravin (některé antioxidanty a emulgátory, zchutňovala, barviva, některé konzervanty, některé vitamíny, stopové prvky, některá pojiva, mikroorganismy).

Ještě bych se zastavila u těch zchutňovadel, barviv, konzervantů atd. Někteří výrobci do svých výrobků přidávají větší množství soli, nebo barviva či zchutňující látky, které jak se u některých prokázalo, měly i návykový charakter! A pak obzvláště kočky a často i psi nechtěli přejít na kvalitnější krmení, protože jim to nekvalitní chutnalo!! (viz kniha „Kočky by kupovaly myši“).

Jak tedy vybrat dobré krmivo pro vašeho psa nebo kočku?

Určitě si dejte dost času, důkladně si pročtěte složení, než něco pro svého masožravce koupíte. Záměrně píšu masožravce, protože existují výrobci a výrobky, které obsahují živočišné bílkoviny pomálu. A % bílkovin v krmivu nahánějí bílkovinou rostlinnou (obiloviny, luštěniny – soja atd.).

  1. jakou obsahují granule převažující bílkovinu – pouze živočišnou/živočišnou i rostlinnou/nebo na prvním místě je jmenovaná rostlinná bílkovina a pak někde později je jmenována živočišná bílkovina? Určitě bych dala přednost krmení s obsahem hlavně živočišné bílkoviny. Jedná se buď o čistě maso, nebo masovou či masokostní moučku. Trochu obilovin nebo luštěnin je v pořádku, v menším množství jsou také pro masožravce přirozené. Vždyť si to představte, pes – vlk ulovil zajíce, kočka myš. Tělo kořisti se rozhodně neskládá jen z libového masa. A nehledě na to, s domestikací psa se taky trochu změnilo jeho stravování a přizpůsobil se tomu i trávicí systém.
  2. zda obsahují nějaké chemické příměsi, barviva, konzervanty, dochucovadla, sůl. Některé údaje lze ze složení vyčíst, některé bohužel ne. Určitě bych se informovala na stránkách www.psikrmivoradce.cz, kde autor v hodnocení krmiva zmiňuje, zda krmivo obsahuje nevhodné nebo méně vhodné složky.
  3. minerální látky, také se málokdy dozvíte konkrétně které a v jaké formě. Myslím si, a je to tedy jen můj názor, že firma, která používá minerální látky v přírodní formě, tak to ve složení uvede (byliny, řasy), protože je to opravdu přidaná hodnota v krmení. Vstřebatelnost i využitelnost minerálních látek v této formě je totiž i mnohonásobně vyšší.

Kvalitní krmivo s přirozenou skladbou a minimem chemických složek je pro vaše zvíře velmi důležité, strava ovlivňuje zdraví a zdravý imunitní systém.


Ještě ke kočkám…

U koček bych se přimlouvala za stravu mokrou, tedy buď vařenou, syrovou nebo v konzervách. Výhodou konzerv je totiž to, že krmivo v nich obsahuje fyziologicky vázanou vodu. Kočka moc vody nevypije a když ji nepřijme v potravě, pokud je krmena pouze suchou stravou a nerada pije vodu, může mít nedostatek tekutin. A snadno pak dochází k selhávání ledvin, tvorbě ledvinových nebo močových kamenů atd.


V 2. článku o výběru vhodných granulí pro vašeho psa nebo kočku se zaměřím na to, kolik % jednotlivých složek by mělo granulové krmivo pro psy a kočky mít, aby se blížilo složením přirozené stravě zvířete. A jak zjistit, že vaše krmení obsahuje dostatek živočišné bílkoviny pro vaše zvíře. To je dost složitá oblast. Povíme si i o tom, jaký je rozdíl v procesu trávení granulí lisovaných zastudena a extrudovaných. A dostanu se i k tématu veterinárních diet a jejich složení..


Nejmenuji záměrně v tomto článku jedinou firmu. Pokud byste chtěli můj názor, zkušenost nebo názor na složení nějakého produktu a jeho vhodnost pro vaše zvíře, ozvěte se mi do veterinární poradny a budeme řešit individuálně vaši situaci a potřeby vašich zvířat.

Děkuji za pochopení. A přeji nám i našim zvířatům pevné zdraví :-).

MVDr. Blanka Řehořková

Blanka Řehořková
Jsem veterinární lékařka a miluji řešení příčin zdravotních potíží u zvířat přírodní cestou s pomocí bylin a bylinných preparátů. Ráda pomáhám vašim zvířatům, aby byla zdravá a spokojená a vy jste si s nimi užívali spoustu radosti. Můj příběh si přečtěte zde >> . Vytvořila jsem pro vás Domácí přírodní lékárničku pro vaše psy a kočky, abyste si mohli vytvořit bylinkovou lékárničku pro akutní situace s vašimi zvířaty doma nebo na cestách. Domácí přírodní lékárničku pro vaše psy a kočky najdete zde >> .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů