O tom už jsem trochu psala v článku „Strava jako základ zdraví a jak to vše souvisí s imunitou“.
Je to vlastně schopnost organismu bránit se cizím vlivům (reagovat na tzv. antigeny), které by ho mohly případně poškodit nebo i zničit.
Může se jednat o antigeny z vnějšího prostředí různého druhu (prach a v něm obsažené různé částice, bakterie, viry, pylové částice,..), dále toxiny, složky potravy, chemické a různé další látky… Cokoli si můžete představit, že by mohlo organismu buď zvířat nebo nás uškodit nebo ovlivnit jeho fyziologické funkce.
A jsou to především sliznice zažívacího, dýchacího a močopohlavního (urogenitálního) systému, které kromě svých základních funkcí zajišťují na rozsáhlé ploše kontakt se zevním prostředím. A jsou tedy prvním místem, kde se organismus setká s něčím cizím.
Jen pro úplnost bych na začátek chtěla uvést, že máme my i naše zvířata IMUNITU SYSTÉMOVOU a SLIZNIČNÍ.
Systémová, jak už je z názvu patrné, je pro celý organismus a imunitní buňky – bílé krvinky (leukocyty) zajišťují obranyschopnost v celém organismu, ve všech tkáních. Po těle cestují krevním řečištěm, lymfatickou soustavou a difuzí se dostávají do všech tkání a buněk, kde je potřeba zasáhnout.
Nespecifickou složku tvoříbílé krvinky – neutrofily, makrofágy, žírné buňky a další. Reagují na antigen tzv. fagocytózou (viz obrázek). Antigen obklopí, pohltí, zpracují a přemění na neškodné složky, které vyloučí. Vzpomínáte na seriál „Byl jednou jeden život?“ Ty bílé velké zavalité postavičky, „policajti“, s bejsbolkami, které putovaly cévami spolu s červenými krvinkami. A jak potkaly bakterie, otevřely velkou pusu a chlamst! Tak to je fagocytóza :-).
Specifickou složku imunity tvoří bílé krvinky – T lymfocyty, B lymfocyty a pro ně je charakteristická specifická obrana s pamětí pro příští setkání se stejným antigenem (paměťové buňky, tvorba protilátek). A zase ze seriálu „Byl jednou jeden život“ se mi vybavují postavičky v letadýlkách, které také putovaly cévami, rychle se přesunuly tam, kam bylo potřeba, otevřely víko na spodku letadla a odtud vylétlo velké množství protilátek a ty se vrhly na bacily :-).
Slizniční imunita je obranyschopnost na sliznicích. Tedy odolnost organismu vůči vnějšímu prostředí. Jak už jsem výše uvedla, jedná se zejména o sliznice trávicí, dýchací, močové a pohlavní soustavy. Důležitá je rovně imunita kůže, očí, uší, mléčné žlázy.
Sliznice se chrání proti infekci různými způsoby:
1) Tzv. bariérové funkce, které tvoří mechanickou překážku. Je to vlastní sliznice (nebo kůže) které tvoří bariéru a znesnadňují antigenům průnik do organismu. Další je tvorba sekretů (slzy, hlen), přirozená mikroflóra (kůže a sliznic), motorické bariéry jako je pohyb řasinek, motilita střeva, zvracení, průjem kašel.
2) Tvorba sekrečních protilátek – tzv. imunoglobulinů IgA, které jsou tvořeny B-lymfocyty, a blokují adherenci (přilnutí) mikroorganismů na slizniční povrchy a brání průniku antigenů do vnitřního prostředí organismu.
3) Společný slizniční imunitní systém, řadou pokusů bylo prokázáno, že LYMFOCYTY osídlující všechny sliznice a exokrinní žlázy (produkt žláz je vylučován na povrch nebo transport probíhá vývodem, př. slinivka břišní, slinné žlázy, potní žlázy, mazové žlázy, mléčná žláza) POCHÁZEJÍ ze slizniční lymfatické tkáně HLAVNĚ ZE STŘEVA.
Takže se jedná o vzájemné funkční propojení jednotlivých sliznic.
Jak je to s imunitou na jednotlivých sliznicích?
Imunitní systém respiračního traktu BALT (bronchus-associated lymphoid tissue) tvoří řasinky (cilie), které zachytávají a mechanicky odstraňují z organismu částice, aby se nedostaly dále do dýchacích cest. Další složkou imunity dýchací soustavy je B-lymfocyty zajištěná tvorba protilátek IgA a IgG a makrofágy zajištěná fagocytóza. NALT (nassal-associated lymphoid tissue) je nosní imunitní systém.
U potkanů často chovatelé řeší frkání, výtok z nosu, bublání, chrčení … vše souvisí s postižením dýchacích cest. Je velmi dobré situaci řešit ze začátku! Když zvířátko „pouze“ pčíká, nebo mu teče průhledná (serózní) tekutina z nosu a než se infekce rozšíří do dolních cest dýchacích!
V tu chvíli, hned na začátku takové infekce, můžete z veterinárních bylinných preparátů Energyvet nasadit VIROVET, intenzivně, i 6x denně, po dobu max. 3 dnů! Po protřepání 1 kapku na pamlsek. Efekt by nejpozději třetí den měl být. Virovet podporuje přirozenou obranyschopnost, tedy imunitu jedince, zejména tu slizniční imunitu.
Pokud infekci nepodchytíte hned na začátku, je vhodnější použít kombinaci KINGVET + IMUNOVET, k podpoře imunitní odezvy, slizniční i celkové imunity, podpoře dozrávání imunitních buněk a s efektem protivirovým, protibakteriálním, případně protimykotickým. Určitě to chce delší podávání, 2-3 týdny, obojí 2x denně.
Běžně řešíme rýmy u našich potkaních samiček, které máme doma. A KINGVET s IMUNOVETEM je skvělá kombinace. Kýchání už po několika dnech přestává být tak časté a zvířatům se ulevuje.
O Energyvet bylinných preparátech se více dočtete v eBooku zdarma, ke stažení zde.
Imunitní systém sliznice gastrointestinálního traktu GALT (gut-associated lymphoid tissue) tvoří přirozená mikroflóra sliznic, hlen a trávicí šťávy, motilita střeva, zvracení, průjem (způsoby, jak se škodlivin zbavit), tvorba protilátek IgA a IgG a rovněž činnost makrofágů. IgA je nejvíce syntetizovanou molekulou imunoglobulinů v organismu, produkovanou především ve střevě.
Imunitu reprodukční soustavy samičí zajišťují hlen, mikroflóra sliznic pohlavních cest, makrofágy, T lymfocyty, B lymfocyty s tvorbou IgA a IgG protilátek.
Imunitu reprodukční soustavy samčí zajišťuje sliznice předkožkového vaku a lymfatický aparát semenných váčků a prostaty.
Imunitu mléčné žlázy zajišťuje strukový kanálek, který je nejen mechanickou bariérou (keratin), ale další ochranou před průnikem infekce jsou enzymy, které brání růstu stafylokoků, streptokoků, koliformních bakterií. Dále neutrofily, makrofágy se svou fagocytózou a specifickou imunitu zastupující T lymfocyty a B lymfocyty.
Imunitu kůže zajišťují buňky pokožky (keratinocyty), makrofágy, žírné buňky, T lymfocyty, B lymfocyty (s tvorbou IgG, IgM protilátek). Protilátky se tvoří v regionálních mízních uzlinách, na kůži prostupují z krve (difuzí). Kůže je trvale osídlena mikroorganismy, ale proti jejich průniku je velmi odolná.
Zároveň jsou zde mazové žlázy, jejichž produkt maz zajišťuje vlhkost i vláčnost kůže a zabraňuje jejímu vysoušení. Na povrchu kůže se maz mísí s produkty potních žláz.
Pokud je však kůže poškozená, snadno se mikroorganismy dostávají dovnitř. Vytvoření povrchového filmu velmi dobře docílíte použitím IMUNOVETU (dračí krev od Energyvet).
Nebo můžete poraněné místo potřít gelem z aloe, nebo netřesku střešního, čajem z heřmánku, řepíku, měsíčku nebo kycolu nebo ošetřit měsíčkovým nebo třezalkovým olejem či mastí. Pokud by vás zajímalo, jak si takový olej či mast připravit, ráda přidám článek.
A v poslední době mám také velmi dobré zkušenosti s hojivou silou éterických olejů, i na hlubší a špatně se hojící rány.
Určitě pozor na čistotu ošetření, aby se do místa poranění nedostala další infekce! A zároveň záleží na místě a velikosti poranění, zda místo krvácí atd. V případě hlubšího poranění nebo kousnutí určitě vyhledejte veterinárního lékaře. Bylinami můžete podpořit hojení, často je však na místě chirurgické ošetření a podání antibiotik (dle aktuální situace).
Ochrana organismu je tedy opravdu promyšlená. A spousta útoků patogenů je úspěšně odražena, aniž bychom vůbec poznali, že se něco dělo :-). A takové situace se dějí každý den!
Pokud je invaze opravdu velká nebo je organismus oslabený, podchlazením, velkou zátěží, ať fyzickou nebo psychickou, snadněji se infekce dostane dovnitř a rozvine. I pak můžeme zasáhnout – podporou imunity, odpočinkem, klidem, léčbou dle potřeby.
Přeji nám i našim zvířatům hodně radosti a zdraví 🙂
Blanka Řehořková
Pokud máte konkrétní dotazy nebo potřebujete konkrétně poradit v situaci s vaším zvířetem a jeho zdravotním stavem, můžete mě kontaktovat přes mail vetporadna@blankarehorkova.cz, v rámci veterinárního poradenství.
informace čerpány z knihy Veterinární imunologie, Doc. M. Toman a kolektiv, https://is.muni.cz/el/1411/jaro2016/MBKI081p/um/17_Imunologie_ magistri_Sliznicni_a_kozni_imunita.pdf)