Orgánové hodiny – BŘEZEN

Žlučník je takový tiskový mluvčí našich jater. Tyto dva orgány jsou propojené, žluč se tvoří v játrech a je pak vylučována do tenkého střeva, kde emulguje tuk na drobné kapénky.

Orgánové hodiny jsou „hodiny“ během roku, vycházející z tradiční čínské medicíny.

Během dne (tedy během 24 hodinového cyklu) se střídají časy zvýšených nebo naopak snížených aktivit jednotlivých orgánů. A něco podobného se děje i v rytmu roku.

V každém z 12 měsíců je některý orgán citlivější a snadno dochází k jeho oslabení.

Pokud to víte, můžete lépe u sebe i svých zvířat dbát na to, abyste dopřáli danému orgánovému systému vše, co potřebuje a předešli tak případným zánětům nebo většímu zatížení orgánu.


BŘEZEN – ŽLUČNÍK

Příroda se pomalu začíná probouzet, s prvními slunečními paprsky a slunečními dny cítíme ve vzduchu blížící se jaro.

Jaro je nejdynamičtějším obdobím roku. Pokud jsme přes zimu nenabrali dostatek sil (odpočinkem, pomalejším tempem, regenerací, očistou těla i duše), je potřeba právě v tomto období pomoci svému tělu získat potřebnou energii pro přicházející aktivní část roku.

A to samé se děje zvířatům, přes zimu je důležitý odpočinek, regenerace, uchování vnitřního tepla. A k jaru přichází detoxikace, očista (od toxinů i toxických nahromaděných emocí).

Podle tradiční čínské medicíny je v březnu nejvíce oslabeným orgánem ŽLUČNÍK. Zatím stále převažuje energie JIN, ale začíná se víc probouzet i JANGOVÁ energie a toto období je již spojeno s elementem dřeva a emocí AGRESIVITY.

Na březnové období žlučníku navazuje duben spojený s činností jater. Stále se jedná o očistu, detoxikaci, nechat odejít nepotřebné, škodlivé, toxické… látky, toxiny, emoce.


Žlučník je váček uložený na spodní ploše jater. Jak už jsem psala výše, žlučník je důležitým elementem v zažívacím procesu a pracuje hlavně při trávení tuků. Žlučovodem je žluč odváděna ze žlučníku do dvanáctníku (začátek tenkého střeva) a zde emulguje tuk na drobné kapénky, aby pak mohl být tráven pomocí trávicích enzymů – lipáz – vylučovaných ze slinivky břišní (pankreatu).

Žlučníkové kameny, které se vyskytují u lidí a působí jim zdravotní potíže jsou spojeny s konzumací koncentrované škrobové a bílkovinné stravy, vyvolávající hlen. A s dlouhodobým hromaděním emocí, „držených v sobě“, něco do „nemůžu strávit“. U zvířat, psů a koček se někdy také setkáme se žlučníkovými kameny, ale nebývají spojené s klinickými příznaky, často je to i jen náhodný nález.


Jak se oslabení žlučníku projevuje?

aneb onemocnění žlučníku u zvířat

Zánět žlučníku u zvířat, tzv. cholecystitida, je pravděpodobně mnohem častějším onemocněním, než je skutečný počet diagnostikovaných případů, zejména u psů. Jedná se o bakteriální zánět. Bývá přítomen ikterus, tedy žloutenka, žluté bělmo, žluté sliznice. Rovněž jsou zvýšené tzv. jaterní enzymy při biochemickém vyšetření krve. USG vyšetření je s nespecifickým nálezem.

Samozřejmě zvýšené jaterní enzymy i ikterus mohou být přítomny i u mnoha dalších onemocnění, takže diferenciálně diagnosticky je potřeba zvážit další příčiny.


Psychosomatické souvislosti


Sice onemocní vaše zvíře, ale to často reflektuje postoj vás majitele. Zvíře je jako vaše zrcadlo a zrcadlo vztahů a rodinného prostředí, v kterém se pohybuje a v kterém žije.

Žlučníkové kameny (tedy zejména u lidí) jsou vlastně jen zhmotněná, zkamenělá agrese a zloba, pocity viny, výčitek. Strach stát si za svými potřebami a názory, vyhýbání se konfliktům a držením vše v sobě, může způsobit až žlučníkovou koliku.

Také nerozhodnost a bojácnost poukazuje na oslabenou funkci žlučníku. Jsou to sice emoce člověka, ale pes velmi často přebírá na sebe emoce svých majitelů, takže zatížení žlučníku nebo jater, spojené s nahromaděnými emocemi, mohou u něj způsobit fyzické obtíže a onemocnění těchto orgánů.

Možná vám trochu napoví citace z Karet zdraví p. Zdeňky Blechové:

ŽLUČNÍK

Má na starosti životosprávu a také bolesti srdce. Co tě trápí a nevíš si s tím rady? Máš v sobě mnoho pocitů a nevíš co s nimi. Máš strach z toho, co bude dál. Najdu si opět někoho, kdo mě bude mít rád, nebo se budu muset snažit o lásku tak, že budu stále více vnímat potřeby druhého a nebudu vnímat svoje. Zacházíš daleko a svoje emoce a city skrýváš. Bojíš se přiznat k tomu, že už toho máš dost a že už ti je z toho špatně. Stále děláš, že se nic neděje a že se ráda podělíš o břímě s druhým. Ale tvůj vztek roste a stále více se usazuje ve tvých žlučovodech. Je to jen otázka času, kdy se žlučovody ucpou, a ty je budeš muset zprůchodnit tím, že dáš průchod svým emocím. Nepotlačuj vztek a klidně se vztekej, je to lepší, než skončit v nemocnici. Lásku si nemusíš zasloužit. lásku můžeš mít kdykoliv a od kohokoliv, pokud přestaneš lpět na pomoci druhým.


Mantra: Stačím si a netoužím po lásce druhých jen proto, že je mi dobře, když mohu pomáhat. Láska ke mně přichází sama, kdykoliv a od kohokoliv.


O celém tématu orgánových hodin, jak denních, tak ročních, jsem sestavila eBook Orgánové hodiny.


Jak podpořit fyzické tělo a psychiku vašeho zvířete?

  1. Dbejte na dostatečný příjem tekutin vašich zvířat, 40 – 50ml/1kg hmotnosti zvířete/den (platí obecně).
  2. Zvířatům můžete krom vody dávat i bylinkové čaje s hojivým účinkem (heřmánek lékařský, řepík lékařský, třezalka tečkovaná, měsíček lékařský, přeslička rolní, brusnice brusinka). A to i v případě bakteriálního zánětu žlučníku, tzv. cholecystitidy.
  3. I na jaře stále pozor na prochladnutí a výkyvy teplot.
  4. V případě jaterních a žlučníkových potíží je potřeba odlehčit stravu, snížit množství tuků v potravě. Dobré je zařadit (to bude nejjednodušší u zvířat, které krmíte barfem) vše, co nově začíná růst, listy salátu, lístky bylin – pampeliška, jitrocel, kopřiva, polníček nebo zelené řasy (ty lze přidávat i do vařené stravy, do konzerv i kapsiček, jak psům, tak kočkám.
  5. Stravu dávejte určitě teplou, ne studenou. Je dobré doplňovat vitamíny, zejména vit. B, vit D (ten se tvoří i během procházek, díky slunečnímu záření, denně alespoň 30 minut venku). Vitamín C příliš doplňovat nemusíte, většina zvířat si ho umí vytvořit sama. Výjimkou jsou morče, opice a člověk, kteří jsou závislí na příjmu vit. C v potravě.
  6. Z Energyvet bylinných preparátů je pro zánět žlučníku nebo v případě jaterních potíží vhodný KOROVET. Určitě je dobré přidat k němu některý z preparátů jako jsou Fytovet, Omegavet, Probiovet, CYTOVET.
  7. Pomoci zvířatům se strachy a agresivitou, řešit rodinná témata, kde může dlouhodobé napětí vznikat. Energyvet bylinné preparáty pracují i na emoční rovině (Korovet odvádí agresivitu spojenou s agresivním chováním zvířete, navozuje pocit uvolnění a radosti ze života).
  8. Ochrannou funkci pro játra a žlučník má ostropestřec mariánský, ve formě semen nebo oleje ze semen.

A co můžete udělat pro sebe?

  1. Určitě je důležité odlehčit vašemu trávení. Je potřeba výrazně omezit tučná a smažená jídla a to určitě zejména po dobu března a dubna (kdy jsou nejoslabenější žlučník a játra), nebo i po dobu delší, podle obtíží.
  2. Stravovat se pravidelně 3 – 5 x denně a jíst nejpozději 2 -3 hodiny před uložením se ke spánku.
  3. Na obtíže žlučníku a pro podporu funkce jater jsou dobré čaje, které obsahují hořčiny: smetanka lékařská, heřmánek, máta peprná, pelyněk, mochna nátržník, zeměžluč, truskavec, vachta trojlistá, smil písečný, zemědým, řepík, ostropestřec mariánský, dobrý je i čaj z kopřiv nebo tinktura z vlaštovičníku většího. Dobré je i užívat preventivně lněné semínko nebo lněný olej.
  4. Určitě je dobré vysadit i jakékoli chemické preparáty, které zatěžují játra, neb v nich probíhá jejich detoxikace.
  5. Očistu organismu a trávení podpoříte tím, že každé ráno budete pít nalačno teplou vodu s citrónem. Určitě jsou zatím stále vhodná teplá jídla, ale už lze více přidávat syrovou zeleninu. Postupně začněte zařazovat i potraviny s osvěžujícím účinkem. A také vše, co začíná nově růst, salát, ředkvičky, zelené lístky byliny (pampeliška, jitrocel, kopřiva, polníček) nebo zelené řasy (chlorella, spirulina) atd.
  6. Nejohroženějším smyslovým orgánem jsou oči. Je potřeba je tedy chránit před studeným větrem i silným jarním sluníčkem.
  7. Samozřejmě je důležité pracovat i se svou psychikou, viz psychosomatické souvislosti napsané výše v tomto článku. Spokojenost na prvním místě, s láskyplným klidem „trávit“ názory a postoje druhých, jejich názory jsou jen jejich a vás se netýkají. A emoce druhých nechávejte také pouze jim.


Pokud budete potřebovat poradit a pomoct, můžete mne určitě kontaktovat do veterinární poradny, mail vetporadna@blankarehorkova.cz.

MVDr. Blanka Řehořková


Roční orgánové hodiny aneb který z orgánů je v kterém měsíci nejvíce oslabený a potřebuje větší péči

  1. leden – MOČOVÝ MĚCHÝŘ
  2. únor – LEDVINY
  3. březen – ŽLUČNÍK
  4. duben – JÁTRA
  5. květen – SRDCE
  6. červen – TENKÉ STŘEVO
  7. červenec – KREVNÍ OBĚH
  8. srpen – TERMOREGULACE TĚLA
  9. září – SLEZINA A SLINIVKA
  10. říjen – ŽALUDEK
  11. listopad – PLÍCE
  12. prosinec – TLUSTÉ STŘEVO

Zdroje, z kterých jsem čerpala informace:

http://www.prirodnienergie.eu/cinska-medicina/v-breznu/

https://www.andelskapani.cz/index.php/lecitelske-tipy/252-celorocni-kalendar-zdravi-podle-tcm

časopis Veterinářství

Blanka Řehořková
Jsem veterinární lékařka a miluji řešení příčin zdravotních potíží u zvířat přírodní cestou s pomocí bylin a bylinných preparátů. Ráda pomáhám vašim zvířatům, aby byla zdravá a spokojená a vy jste si s nimi užívali spoustu radosti. Můj příběh si přečtěte zde >> . Vytvořila jsem pro vás Domácí přírodní lékárničku pro vaše psy a kočky, abyste si mohli vytvořit bylinkovou lékárničku pro akutní situace s vašimi zvířaty doma nebo na cestách. Domácí přírodní lékárničku pro vaše psy a kočky najdete zde >> .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů