Žlučník je takový tiskový mluvčí našich jater. Tyto dva orgány jsou propojené, žluč se tvoří v játrech a je pak vylučována do tenkého střeva, kde emulguje tuk na drobné kapénky.
Orgánové hodiny jsou „hodiny“ během roku, vycházející z tradiční čínské medicíny.
Během dne (tedy během 24 hodinového cyklu) se střídají časy zvýšených nebo naopak snížených aktivit jednotlivých orgánů. A něco podobného se děje i v rytmu roku.
V každém z 12 měsíců je některý orgán citlivější a snadno dochází k jeho oslabení.
Pokud to víte, můžete lépe u sebe i svých zvířat dbát na to, abyste dopřáli danému orgánovému systému vše, co potřebuje a předešli tak případným zánětům nebo většímu zatížení orgánu.
Příroda se pomalu začíná probouzet, s prvními slunečními paprsky a slunečními dny cítíme ve vzduchu blížící se jaro.
Jaro je nejdynamičtějším obdobím roku. Pokud jsme přes zimu nenabrali dostatek sil (odpočinkem, pomalejším tempem, regenerací, očistou těla i duše), je potřeba právě v tomto období pomoci svému tělu získat potřebnou energii pro přicházející aktivní část roku.
A to samé se děje zvířatům, přes zimu je důležitý odpočinek, regenerace, uchování vnitřního tepla. A k jaru přichází detoxikace, očista (od toxinů i toxických nahromaděných emocí).
Podle tradiční čínské medicíny je v březnu nejvíce oslabeným orgánem ŽLUČNÍK. Zatím stále převažuje energie JIN, ale začíná se víc probouzet i JANGOVÁ energie a toto období je již spojeno s elementem dřeva a emocí AGRESIVITY.
Na březnové období žlučníku navazuje duben spojený s činností jater. Stále se jedná o očistu, detoxikaci, nechat odejít nepotřebné, škodlivé, toxické… látky, toxiny, emoce.
Žlučník je váček uložený na spodní ploše jater. Jak už jsem psala výše, žlučník je důležitým elementem v zažívacím procesu a pracuje hlavně při trávení tuků. Žlučovodem je žluč odváděna ze žlučníku do dvanáctníku (začátek tenkého střeva) a zde emulguje tuk na drobné kapénky, aby pak mohl být tráven pomocí trávicích enzymů – lipáz – vylučovaných ze slinivky břišní (pankreatu).
Žlučníkové kameny, které se vyskytují u lidí a působí jim zdravotní potíže jsou spojeny s konzumací koncentrované škrobové a bílkovinné stravy, vyvolávající hlen. A s dlouhodobým hromaděním emocí, „držených v sobě“, něco do „nemůžu strávit“. U zvířat, psů a koček se někdy také setkáme se žlučníkovými kameny, ale nebývají spojené s klinickými příznaky, často je to i jen náhodný nález.
aneb onemocnění žlučníku u zvířat
Zánět žlučníku u zvířat, tzv. cholecystitida, je pravděpodobně mnohem častějším onemocněním, než je skutečný počet diagnostikovaných případů, zejména u psů. Jedná se o bakteriální zánět. Bývá přítomen ikterus, tedy žloutenka, žluté bělmo, žluté sliznice. Rovněž jsou zvýšené tzv. jaterní enzymy při biochemickém vyšetření krve. USG vyšetření je s nespecifickým nálezem.
Samozřejmě zvýšené jaterní enzymy i ikterus mohou být přítomny i u mnoha dalších onemocnění, takže diferenciálně diagnosticky je potřeba zvážit další příčiny.
Sice onemocní vaše zvíře, ale to často reflektuje postoj vás majitele. Zvíře je jako vaše zrcadlo a zrcadlo vztahů a rodinného prostředí, v kterém se pohybuje a v kterém žije.
Žlučníkové kameny (tedy zejména u lidí) jsou vlastně jen zhmotněná, zkamenělá agrese a zloba, pocity viny, výčitek. Strach stát si za svými potřebami a názory, vyhýbání se konfliktům a držením vše v sobě, může způsobit až žlučníkovou koliku.
Také nerozhodnost a bojácnost poukazuje na oslabenou funkci žlučníku. Jsou to sice emoce člověka, ale pes velmi často přebírá na sebe emoce svých majitelů, takže zatížení žlučníku nebo jater, spojené s nahromaděnými emocemi, mohou u něj způsobit fyzické obtíže a onemocnění těchto orgánů.
Možná vám trochu napoví citace z Karet zdraví p. Zdeňky Blechové:
Má na starosti životosprávu a také bolesti srdce. Co tě trápí a nevíš si s tím rady? Máš v sobě mnoho pocitů a nevíš co s nimi. Máš strach z toho, co bude dál. Najdu si opět někoho, kdo mě bude mít rád, nebo se budu muset snažit o lásku tak, že budu stále více vnímat potřeby druhého a nebudu vnímat svoje. Zacházíš daleko a svoje emoce a city skrýváš. Bojíš se přiznat k tomu, že už toho máš dost a že už ti je z toho špatně. Stále děláš, že se nic neděje a že se ráda podělíš o břímě s druhým. Ale tvůj vztek roste a stále více se usazuje ve tvých žlučovodech. Je to jen otázka času, kdy se žlučovody ucpou, a ty je budeš muset zprůchodnit tím, že dáš průchod svým emocím. Nepotlačuj vztek a klidně se vztekej, je to lepší, než skončit v nemocnici. Lásku si nemusíš zasloužit. lásku můžeš mít kdykoliv a od kohokoliv, pokud přestaneš lpět na pomoci druhým.
Mantra: Stačím si a netoužím po lásce druhých jen proto, že je mi dobře, když mohu pomáhat. Láska ke mně přichází sama, kdykoliv a od kohokoliv.
O celém tématu orgánových hodin, jak denních, tak ročních, jsem sestavila eBook Orgánové hodiny.
Pokud budete potřebovat poradit a pomoct, můžete mne určitě kontaktovat do veterinární poradny, mail vetporadna@blankarehorkova.cz.
MVDr. Blanka Řehořková
Zdroje, z kterých jsem čerpala informace:
http://www.prirodnienergie.eu/cinska-medicina/v-breznu/
https://www.andelskapani.cz/index.php/lecitelske-tipy/252-celorocni-kalendar-zdravi-podle-tcm