Měsíc červenec je spojený se slunečnými dny strávenými koupáním a pobytem u vody a v přírodě. Večery i noci bývají teplé, lákají k tomu, abychom je trávili venku, třeba i s přespáním pod širým nebem.
Dny jsou nejdelší z celého roku, sluníčko vychází brzy a má velkou sílu, probouzí a povzbuzuje naši aktivitu a také emoce radosti, snění, bezstarostnosti. Pokud jsou emoce přestřelené, mohou se projevovat jako žárlivost.
V měsíci červenci je nejvíce ohrožen systém krevního oběhu, který je spojen s elementem OHNĚ, který má dle Pentagramu barvu fialovo-růžovou. Oheň, horko, rudá barva a vysoká fyzická aktivita vládne po celý měsíc.
Krevní oběh je uzavřený systém, který je tvořen zejména srdcem a cévami (tepny, žíly, vlásečnice, do krevního oběhu ústí i lymfatické cévy). Malý srdeční oběh cirkuluje krev mezi srdcem a plícemi a nabírá kyslík. Ve velkém krevním oběhu krev proudí ze srdce do zbytku těla a zásobuje kyslíkem a živinami buňky celého těla. Právě pomocí krevních vlásečnic se dostávají až k jednotlivým buňkám.
Zjednodušeně je to tedy tak, že žíly přivádí krev k srdci a tepny vedou krev od srdce. Tepennou krví přicházejí do buněk živiny, kyslík, hormony, enzymy, teplo a pomocí žilních vlásečnic jsou odváděny odpadní produkty buněk, které vede krev do jater, ledvin, kůže, aby byly pak vyloučeny z organismus pryč.
Oběhový systém tedy zajišťuje výživu a odvod odpadních produktů a tím udržuje stálé vnitřní prostředí v rovnováze. Zároveň buď přivádí teplo nebo odvádí přebytečné teplo a z pohledu termoregulace zajišťuje příznivé a přijatelné prostředí pro život a funkci buněk, tkání, orgánů i celého těla.
Nejsilnější energie krevního oběhu je mezi 19. – 21. hodinou a nejslabší pak ráno mezi 7. – 9. hodinou. Oslabení krevního oběhu se projevuje především změnou srdečního rytmu či tepu, poruchami spánku, celkovou tělesnou slabostí, dále se může jednat o poruchy srážlivosti krve, křeče končetin, změny krevního tlaku.
U lidí se může jednat i o křečové žíly, hluboké příčné praskliny na jazyku, kornatění cév, ztěžknutí a mravenčení končetin, vysoký nebo nízký krevní tlak. Mravenčení rukou bývá spojeno se zablokováním v oblasti krční páteře, jak pro nervy, tak pro cévy.
Za horkých letních dnů určitě zajistěte zvířatům dostatek pitné vody, možnost pobývat ve stínu nebo ve větrané místnosti.
Pozor na pobyty na slunci, procházky po rozpálených površích (hlavně ve městech). A také pozor na rychlé změny teplot, např. když pes při aportování na slunci pak skočí do bazénu nebo do potoka, aby se ochladil. Může to být pro jeho organismus doslova takový šok, že už ho nezachráníte!
Nenechávejte svá zvířata v autech, ani ve stínu, ani „jen na chvilku“, k přehřátí jejich organismu může dojít během několika málo minut! Pes, u něhož došlo k přehřátí se bude pravděpodobně chovat divně, bude nervózní až apatický, dezorientovaný, malátný a nebo dokonce v bezvědomí. Sliznice pysků bude mít suché, zrychlenou srdeční činnost i dech, může i zvrace a jeho tělesná teplota bude vysoká (i přes 40 °C).
Při přehřátí dochází vzhledem ke zvýšení tělesné teploty těla až k fatálnímu poškození tělesných funkcí – dýchacích, oběhových a zpomalují se nebo úplně zastavují některé metabolické pochody.
Úžeh vzniká při pobytu na slunci, sluneční paprsky působí přímo na psa, dochází k přehřátí centrální nervové soustavy a k překrvení mozku. K tomu může dojít na výstavě, při výcviku, na vycházce, výletě.. Kočka si přece jen, pokud může, zaleze do stínu.
Úpal vzniká v horké prostředí, kdy organismus začne ztrácet schopnost termoregulace a neodvádí teplo. Nejčastěji k tomu dochází v uzavřeném prostoru v autě! V horkém letním dni stačí k přehřátí opravdu jen pár minut v nevětraném(málo větraném) autě.
Sice onemocní vaše zvíře, ale to často reflektuje postoj vás majitele. Zvíře je jako vaše zrcadlo a zrcadlo vztahů a rodinného prostředí, v kterém se pohybuje a v kterém žije.
Pokud se jedná o dlouhodobější potíže s krevním oběhem u vašeho zvířete, mohou tam být zjevné psychosomatické souvislosti s vámi.
Možná vám trochu napoví citace z Karet zdraví p. Zdeňky Blechové:
„Jsou naším andělem strážným. Chrání náš celý pohybový aparát, neboť rozvádějí do našeho těla cenné informace a sdílí vše se všemi orgány. Pokud se sama se sebou necítím spokojeně a dávám to za vinu druhým, tato informace se dostane do všech mých částí těla a ty se bouří a chtějí odvetu. Jsem snad natolik dobrá, aby mě upřednostnili a ne tak špatná, jak mi dávají najevo.
Nesuď a nechtěj po druhých, aby ti dávali najevo, jak jsi úžasný/á. Cožpak nevidíš, že si škodíš a že zbytečně dáváš do pohybu spoustu negativních vlivů, které pak mají vliv na tvé zdraví? To nejsou jen tvé žíly, vždyť ony sousedí se všemi orgány, a tak se chraň před špatným smýšlením o druhých, ať si nepřivoláš důsledky svého myšlení. Buď akční a začni se spoléhat na vlastní lásku a ne na lásku druhých.“
„V mém životě je vše v pořádku, vše se děje z Boží vůle a nemám právo to soudit.“
O celém tématu orgánových hodin, jak denních, tak ročních, jsem sestavila eBook Orgánové hodiny.
Pokud budete potřebovat poradit a pomoct, můžete mne určitě kontaktovat do veterinární poradny, mail vetporadna@blankarehorkova.cz.
MVDr. Blanka Řehořková
Zdroj, z kterého jsem čerpala informace:
www.andelskapaní
wikipedie
veterinární literatura a učebnice