Orgánové hodiny – DUBEN

A máme tu duben s jeho aprílovým počasím!

V měsíci dubnu jsou nejvíce oslabeným a ohroženým orgánem JÁTRA.

Játra jsou velmi důležitým orgánem, nezbytným pro život. Jsou hlavním orgánem látkové výměny a metabolismu, zajišťují i přeměnu a odvod odpadních látek z těla, tzv. detoxikaci. V játrech se také tvoří žluč, která pomáhá emulgovat tuky na drobné kapénky, aby mohly být enzymaticky rozloženy v tenkém střevě.

V játrech se také ukládá zásoba cukru, jako tzv. glykogen a vitamíny rozpustné v tucích – A, D, E, K.

Játra a žlučník (ten je spojený s měsícem březnem) jsou orgány propojené anatomicky i fyziologicky.

Orgánové hodiny jsou „hodiny“ během roku, vycházející z tradiční čínské medicíny.

Během dne (tedy během 24 hodinového cyklu) se střídají časy zvýšených nebo naopak snížených aktivit jednotlivých orgánů. A něco podobného se děje i v rytmu roku.

V každém z 12 měsíců je některý orgán citlivější a snadno dochází k jeho oslabení.

Pokud to víte, můžete lépe u sebe i svých zvířat dbát na to, abyste dopřáli danému orgánovému systému vše, co potřebuje a předešli tak případným zánětům nebo většímu zatížení orgánu.


DUBEN – JÁTRA

V dubnu už naplno zažíváme jaro. A jaro je nejdynamičtějším obdobím roku. Je důležité přes zimu načerpat síly (odpočinek, regenerovat, mít pomalejší tempo, změny a realizace plánů nechat až na jarní období). A potom vstoupit do období jara.

Také je dobré si během zimy udělat pořádek sami v sobě a ve vztazích s blízkými lidmi. Zkrátka vyčistit pocity tíhy, případně viny, křivd, nepochopení… V tom všem visí velké množství energie a vyčerpává nás.

V přírodě většina stromů i keřů začíná pučet, dříny, vrby – kočičky, postupně i trnky, švestky, třešně… zlatý déšť a spousta jarních květin.

Koncem března a v dubnu se vracejí ptáci, probouzejí se ježci, vylézají ještěrky a hadi, protože už je přes den tepleji. Začínají i prolety včel a opylování květů rostlin, keřů, stromů…

Když pozorujeme přírodu, někdy se nestačíme divit, jak se ze dne na den vše mění, pučí, rozkvétá, pyluje..

 Období jara je dle tradiční čínské medicíny spojeno s elementem dřeva a probouzející se a sílící JANGOVOU energií.


Jak se oslabení jater projevuje?

Podle čínské medicíny ovlivňují játra svaly a šlachy a také oči nebo nehty. Mezi typické fyzické projevy patří velká svalová únava, někdy i zvýšená teplota, zhoršující se vidění nebo citlivost na světlo, tlak v oblasti za žebry, kde jsou játra uložena.

Dále to mohou být problémy se zažíváním, jako je nechutenství, zvracení, průjmy.. V tomto období mají lidé i zvířata horší schopnost odolávat různým vnějším vlivům a propukají sezónní alergie zejména na pyl. V oblasti duševní spojené s oslabením jater můžete u zvířat pozorovat vyjádřené emoce typu agresivita, zlost, zuřivost, vznětlivost.


Psychosomatické souvislosti


Sice onemocní vaše zvíře, ale to často reflektuje postoj vás majitele. Zvíře je jako vaše zrcadlo a zrcadlo vztahů a rodinného prostředí, v kterém se pohybuje a v kterém žije.

Možná vám trochu napoví citace z Karet zdraví p. Zdeňky Blechové:

JÁTRA

Udávají nám příchuť do života. Pokud strádám na duchu a neraduji se z toho co mám, obtěžuji svá játra a ta mi to dávají najevo v tom, že mám bledou kůži a nemám dostatek spánku. Budím se v noci a stále více se potím. To se játra hlásí o svá práva. Je zapotřebí si vyjít někam s přáteli, poveselit se a netrápit se věcmi, které nemají význam.

Játra chtějí od nás radost z toho, co máme a ne smutek z toho, co nemáme. Máme se naučit vážit si toho, co je a ne toužit po tom, co není. Máme pocit, že život nemá smysl, že vše se nám hroutí pod rukama a že nic z toho, co chci, se mi nedaří. Je to jen proto, že jsem si zvolil/a cíle, které nejsou pro mne vhodné a vyšší síly to vědí, a proto mi to nedají. Ani si neuvědomuji, že mě někdo má tak rád, že mi nedá to, co bych chtěl/a, protože by mi to mohlo ublížit. Mám se naučit být vděčný/á svým andělům, že mě vedou správnou cestou a přestat se trápit pro věci, kterých se mi nedostává. Játra potřebují posílit třeba i syrovým masem, červenou zeleninou, omastkem, dát jim pít citrónovou šťávu a posílit metabolismus heřmánkem. Pít 3 x denně alespoň týden čaj z heřmánku a máty. Čínská medicína říká: Obveselte svoje játra, obveselí ony vás.“


Mantra: Prožívám život plnými doušky a netrápím se maličkostmi.


O celém tématu orgánových hodin, jak denních, tak ročních, jsem sestavila eBook Orgánové hodiny.


Jak podpořit fyzické zdraví i psychiku vašeho zvířete?

  1. Dostatečný příjem tekutin vašich zvířat, 40 – 50ml/1kg hmotnosti zvířete/den (platí obecně). Ale ne více!
  2. Stále pozor na prochladnutí a výkyvy teplot.
  3. V případě jaterních (a žlučníkových) potíží je potřeba odlehčit stravu, snížit množství tuků v potravě. Dobré je zařadit (to bude nejjednodušší u zvířat, které krmíte barfem) vše, co nově začíná růst, listy salátu, lístky bylin – pampeliška, jitrocel, kopřiva, polníček nebo zelené řasy (ty lze přidávat i do vařené stravy, do konzerv i kapsiček, jak psům, tak kočkám.
  4. Na podporu činnosti jater je vhodný i odvar z kořene pampelišky (smetánky lékařské).
  5. Stravu dávejte určitě teplou, ne studenou. Je dobré doplňovat vitamíny, zejména vit. B, vit D (ten se tvoří i během procházek, díky slunečnímu záření, denně alespoň 30 minut venku). Vitamín C příliš doplňovat nemusíte, většina zvířat si ho umí vytvořit sama (s výjimkou člověka, opice a morčete).
  6. Z Energyvet bylinných preparátů je pro zatížená játra vhodný z hlavních preparátů KOROVET. Určitě je dobré přidat k němu některý z pomocných preparátů, jako jsou Fytovet, Omegavet, Probiovet. Rozhodně nikdy nedávejte Regavet!!
  7. Další doplňky stravy, které chrání játra je zejména ostropestřec mariánský, jako semena nebo olej ze semen, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny v Omegavetu nebo např. v lněném a rybím oleji. Plus kvasnice, obsahující vitamíny skupiny B a zelené potraviny s obsahem vitamínu B12.
  8. Pomoci zvířatům se strachy a agresivitou, řešit rodinná témata, kde může dlouhodobé napětí vznikat. Energyvet bylinné preparáty pracují i na emoční rovině (Korovet odvádí agresivitu spojenou s agresivním chováním zvířete, navozuje pocit uvolnění a radosti ze života).

A co můžete udělat pro sebe?

  1. Určitě je důležité odlehčit vašemu trávení. Je potřeba výrazně omezit tučná a smažená jídla a to určitě zejména po dobu března a dubna, tedy jarních měsíců, nebo i po dobu delší, podle obtíží.
  2. Je určitě dobré stravovat se pravidelně 3 – 5 x denně a jíst nejpozději 2 -3 hodiny před uložením se ke spánku.
  3. Pro podporu funkce jater jsou dobré čaje, které obsahují hořčiny: smetanka lékařská, heřmánek, máta peprná, pelyněk, mochna nátržník, zeměžluč, truskavec, vachta trojlistá, smil písečný, zemědým, řepík, ostropestřec mariánský.
  4. Dobrý je i čaj z kopřiv nebo tinktura z vlaštovičníku většího. Dobré je i užívat preventivně lněné semínko nebo lněný olej.
  5. Určitě je vhodné vysadit i jakékoli chemické preparáty, které zatěžují játra, neb v nich probíhá jejich detoxikace.
  6. Očistu organismu a trávení podpoříte tím, že každé ráno budete pít nalačno teplou vodu s citrónem. Určitě jsou zatím stále vhodná teplá jídla, ale už lze více přidávat syrovou zeleninu. Postupně začněte zařazovat i potraviny s osvěžujícím účinkem. A také vše, co začíná nově růst, salát, ředkvičky, zelené lístky byliny (pampeliška, jitrocel, kopřiva, polníček) nebo zelené řasy (chlorella, spirulina) atd.
  7. Samozřejmě je důležité pracovat i se svou psychikou, viz psychosomatické souvislosti napsané výše v tomto článku. Spokojenost a radost ze života a z toho, co mám, je na prvním místě.


Pokud budete potřebovat poradit a pomoct, můžete mne určitě kontaktovat do veterinární poradny, mail vetporadna@blankarehorkova.cz.

MVDr. Blanka Řehořková


Roční orgánové hodiny aneb který z orgánů je v kterém měsíci nejvíce oslabený a potřebuje větší péči

  1. leden – MOČOVÝ MĚCHÝŘ
  2. únor – LEDVINY
  3. březen – ŽLUČNÍK
  4. duben – JÁTRA
  5. květen – SRDCE
  6. červen – TENKÉ STŘEVO
  7. červenec – KREVNÍ OBĚH
  8. srpen – TERMOREGULACE TĚLA
  9. září – SLEZINA A SLINIVKA
  10. říjen – ŽALUDEK
  11. listopad – PLÍCE
  12. prosinec – TLUSTÉ STŘEVO

Zdroj, z kterého jsem čerpala informace:

www.andelskapani.cz

Blanka Řehořková
Jsem veterinární lékařka a miluji řešení příčin zdravotních potíží u zvířat přírodní cestou s pomocí bylin a bylinných preparátů. Ráda pomáhám vašim zvířatům, aby byla zdravá a spokojená a vy jste si s nimi užívali spoustu radosti. Můj příběh si přečtěte zde >> . Vytvořila jsem pro vás Domácí přírodní lékárničku pro vaše psy a kočky, abyste si mohli vytvořit bylinkovou lékárničku pro akutní situace s vašimi zvířaty doma nebo na cestách. Domácí přírodní lékárničku pro vaše psy a kočky najdete zde >> .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů