Květen je měsíc lásky, příroda je krásně rozkvetlá a plná života. Dynamika nabírá svého vrcholu. Podle astrologického kalendáře stále panuje jaro, avšak podle biologického nastává 16. května léto.
Je to doba, kdy vše v přírodě láká svoji krásou a svěžestí. Dny se pomalu, ale jistě prodlužují, jsou čím dál tím víc teplejší, máme větší potřebu trávit čas venku, setkávat se s lidmi, chodit do společnosti a vše směřovat k radosti ze života.
Radost, snění, bezstarostnost jsou emoce, které podle čínské medicíny přísluší elementu ohně. V květnu je nejvíce oslabeno SRDCE, kterému právě element ohně náleží.
Srdce je dutý svalový orgán uložený v hrudníku, který pravidelnými stahy zajišťuje oběh lymfy a krve a tím i přenos dýchacích plynů, živin, odpadních látek atd. Srdce ptáků a savců má čtyři oddíly s chlopněmi, dvě síně a dvě komory.
Chlopně se nachází mezi síněmi a komorami a při vyústění z levé komory do aorty a z pravé komory do plicní tepny. Chlopně zajišťují, aby nedocházelo k zpětnému toku krve. Pravá část srdce vytlačuje krev do plic k okysličení, levá část okysličenou krev do celého těla.
Živiny pro srdeční sval zajišťují tzv. věnčité (koronární tepny), vytvářejí jemnou krajkovou síť, která obkružuje celé srdce a svým tvarem připomíná věnec.
U malých plemen psů jsou srdečním onemocněním nejvíc postiženi jezevčíci, kavalír king charles španělové, malí knírači, yorkshire teriéři a pudlové. Jedná se zejména o degenerativní onemocnění chlopní.
Velká plemena psů zas trpí tzv. dilatační kardiomyopatií. U některých plemen je známá dědičná predispozice – dobrman, německá doga, irský vlkodav. Postupně dochází k roztahování srdce, přičemž stěna se ztenčuje. Srdce má omezenou stažlivost. Někdy dochází k arytmiím, někdy k náhlým kolapsům.
Vládnoucí barva je začátkem měsíce růžová, světle červená až následně postupem dnů sytě červená a rudá. Proto je květen měsícem lásky, která živí naše srdce. Je nesmírně důležité pěstovat v sobě energii lásky a předávat ji bezpodmínečně dál.
Krev z pohledu čínské medicíny nepředstavuje pouze krev jako tekutinu, ale je to jedna z forem životní energie čchi.
Srdce řídí oběh krve v cévách, tepnách i žílách. Pokud srdce funguje správně, krev v těle plynule proudí. Pokud je však srdce oslabené (a nejen fyzicky), proud krve je zpomalen a nastávají blokády. Dochází k arytmiím, dušnosti, otokům. Dál se tento stav projevuje např. nízkým nebo vysokým krevním tlakem, potížemi se spánkem, bolestmi hlavy, šíje, pocením, neklidem atd.
Na duševní rovině se oslabení srdce projevuje impulzivností, hyperaktivitou nebo naopak vyčerpaností, únavou.
U koček se vyskytuje jiné postižení srdce, tzv. hypertrofická kardiomyopatie. Jedná se zejména o plemena orientální, ragdoll, mainská mývalí, ale i běžné evropské kočky krátkosrsté.
Srdeční svalovina zesiluje, stěna se ztlušťuje, objem komor se zmenšuje. V síních dochází ke zpomalenému toku krve a ta se sráží. Pokud se taková sraženina uvolní, nejčastěji se zachytí v rozvětvení aorty (embolie) a kočka ochrne na jednu nebo obě zadní nohy. Jedná se o hodně bolestivý stav.
Sice onemocní vaše zvíře, ale to často reflektuje postoj vás majitele. Zvíře je jako vaše zrcadlo a zrcadlo vztahů a rodinného prostředí, v kterém se pohybuje a v kterém žije.
Možná vám trochu napoví citace z Karet zdraví p. Zdeňky Blechové:
„Tvé srdce strádá citem. Příliš se honíš a zapomínáš na sebe. Tvé srdce tě žádá zpomalit a nehnat se do všeho po hlavě. Měj více úcty k sobě a uvědom si lásku k sobě. Chceš být dobrá za každou cenu a přitom se unavuješ a slábneš.
Tvé srdce už nemůže pracovat ve tvůj prospěch, neboť ani ty na něj nebereš ohled. Pokud nezpomalíš, hrozí ti kolaps. Je dobré se zastavit a nesnažit se být dobrá/ý stačí když budeš průměrná, ale zdravá. Až onemocníš, nikdo neřekne, ta byla dobrá. Všichni se spíše budou divit, co se jí stalo, vždyť to tak dobře zvládala a najednou toto, to není možné.
Nikdo totiž nevidí, co vynakládáš a co za to dostáváš. Srdce tě žádá o pomoc: „Stůj!“. Pokud cítíš píchání u srdce, medituj a uvolni se dýchacími technikami, pokud cítíš tlak u srdce, nenech se vtahovat do věcí, které jsou ti nepříjemné, pokud cítíš bolest v srdci, vyplakej ji. Také ti pomůže na okysličení a správnou činnost tvého srdce každodenní běh v lese nebo jízda na kole.“
„Potřebuji si dopřát chvíle pro sebe a ne pro druhé. Stále více si toto uvědomuji a dávám to do svého života.“
O celém tématu orgánových hodin, jak denních, tak ročních, jsem sestavila eBook Orgánové hodiny.
Pokud budete potřebovat poradit a pomoct, můžete mne určitě kontaktovat do veterinární poradny, mail vetporadna@blankarehorkova.cz.
MVDr. Blanka Řehořková
Zdroj, z kterého jsem čerpala informace:
www.andelskapaní
wikipedie
veterinární literatura