Blíží se měsíc listopad, kdy budou přicházet pravidelněji ranní mrazíky (prvních pár jsme zažili už teď v říjnu). Listí ze stromů se zbarvuje a díky větru začne víc i opadávat, příroda se utišuje.
Měli bychom také zvolnit. V tomto období bychom se měli více naučit hospodařit s naší energií, stejně tak, jak to můžeme vidět v přírodě. Mnozí z nás už teď v říjnu zažíváme pocity smutku, špatné nálady, různé strachy. K tomu se přidává ve fyzickém těle únava, smutek, malátnost, oslabení imunity, virózy.
Podle čínské medicíny je elementem podzimu KOV a z orgánů ke kovu přiřazujeme právě PLÍCE V LISTOPADU a TLUSTÉ STŘEVO V PROSINCI. Tyto orgány jsou v tomto období oslabenější.
Plíce jsou důležitou součástí dýchací soustavy, dochází v nich k výměně dýchacích plynů. Plíce jsou párový orgán, uložený v dutině hrudní, spolu se srdcem. Vdechovaný vzduch se dostává přes dutinu nosní či ústní, hrtan, průdušnici a průdušky a dále do plic.
Průdušky se dál dělí na menší a menší trubičky, průdušinky a na konci jsou tzv. plicní sklípky (alveoly), v nichž dochází k výměně dýchacích plynů. Kyslík se dostává do krve a červenými krvinkami je pak přenášen dál do těla (plicní žílou do levé síně a levé komory srdce a aortou do těla), naopak oxid uhličitý se z krve dostává do vydechovaného vzduchu a s ním ven z těla.
Plicní sklípky jsou základním místem, kde dochází k difuzi dýchacích plynů mezi vzduchem v plicích a krví. Oddělení vzduchu a krve – difuzní vzdálenost – je na úrovni plicních sklípků minimální. Alveolární epitel a kapilární endotel jsou k sobě těsně přiloženy. Zde se tak žilní krev z plicní tepny (malý krevní oběh) stává tepennou krví. Tmavší červená barva žilní krve se zde okysličením hemoglobinu stává jasně červenou.
Mezi typické projevy patří nemožnost se nadechnout, dušnost (dyspnoe), kašel, výrazná únava, zápal plic.
Onemocnění dýchacích cest většinou, je-li zánětlivé, začíná kýcháním, frkáním, výtokem z nosu a očí, zahleněním horních cest dýchacích, postupně se zánět přesouvá do dolních cest dýchacích, kašel, dušnost, namáhavé dýchání, v těžkých případech i velmi namáhavé dýchání s nataženým krkem a otevřenou dutinou ústní.
Na úrovni duševní jsou potíže s plícemi spojeny s neschopností nebo nechutí komunikace a smutnou náladou. Zvíře nám v tom může být zrcadlem. A sice projevy onemocnění dýchacích cest u zvířat, i opakovaných a chronických, mohou být spojeny právě s psychikou člověka.
Mnohdy se jedná o oslabenou imunitu (což může být způsobeno stresem, nevhodnou výživou, rodinným zázemím) nebo výskyt houževnatých patogenů jako jsou mykoplazmy a chlamydie. A zde většinou jedna kůra antibiotik nestačí. Potřebujeme pracovat komplexněji, na úrovni i posílení imunity a dalších souvislostí, které mohou imunitu dlouhodobě oslabovat.
Z karet zdraví paní Zdeňky Blechové vybírám dnes kartu „PLÍCE“:
„Co ti brání se zhluboka nadechnout? Jaká omezení v životě chováš? Dej do života více bezprostřednosti a méně přetvářky. Nemusíš být za každou cenu uctivá/ý, když to tak necítíš. Buď svá/svůj a netrap se tím, že občas řekneš nějaké věci, které tě mrzí. Bylo zapotřebí je vyřknout. Dopřej si více otevřenosti a netrap se tím, že tě druzí nechápou. Nemusí tě chápat. Stačí, že se cítíš dobře, když řekneš, co si myslíš. Pokud skrýváš své pocity, špatně se ti dýchá a cítíš stále větší neklid, který má vliv na tvé zdraví. Správná komunikace a vyjadřování pocitů vede naopak k tvému zdraví a ty můžeš cítit, že se již dokážeš zhluboka nadechnout a že ti nevadí, že druhé zraňuješ. Ty je totiž nezraňuješ, byl to jen tvůj pocit, který jsi potřebovala odstranit. Plíce podpořím vdechováním vůně jasmínu, růže a tím, že si budu uvědomovat svůj dech. Moje plíce si zaslouží pozornost. Vždyť mi slouží od narození prvním vdechem a jejich služba končí posledním výdechem“.
„Věnuji svoji pozornost svým pocitům a nebojím se je vyjadřovat. Cítím se stále pevnější v tom, co říkám a netrápím se tím.“
O celém tématu orgánových hodin, jak denních, tak ročních, jsem sestavila eBook Orgánové hodiny.
Pokud budete potřebovat poradit a pomoct, můžete mne určitě kontaktovat do veterinární poradny, mail vetporadna@blankarehorkova.cz.
MVDr. Blanka Řehořková