Orgánové hodiny – LISTOPAD

LISTOPAD – PLÍCE

Blíží se měsíc listopad, kdy budou přicházet pravidelněji ranní mrazíky (prvních pár jsme zažili už teď v říjnu). Listí ze stromů se zbarvuje a díky větru začne víc i opadávat, příroda se utišuje.


Měli bychom také zvolnit. V tomto období bychom se měli více naučit hospodařit s naší energií, stejně tak, jak to můžeme vidět v přírodě. Mnozí z nás už teď v říjnu zažíváme pocity smutku, špatné nálady, různé strachy. K tomu se přidává ve fyzickém těle únava, smutek, malátnost, oslabení imunity, virózy.

Podle čínské medicíny je elementem podzimu KOV a z orgánů ke kovu přiřazujeme právě PLÍCE V LISTOPADU a TLUSTÉ STŘEVO V PROSINCI. Tyto orgány jsou v tomto období oslabenější.


K čemu slouží PLÍCE?

Plíce jsou důležitou součástí dýchací soustavy, dochází v nich k výměně dýchacích plynů. Plíce jsou párový orgán, uložený v dutině hrudní, spolu se srdcem. Vdechovaný vzduch se dostává přes dutinu nosní či ústní, hrtan, průdušnici a průdušky a dále do plic.

Průdušky se dál dělí na menší a menší trubičky, průdušinky a na konci jsou tzv. plicní sklípky (alveoly), v nichž dochází k výměně dýchacích plynů. Kyslík se dostává do krve a červenými krvinkami je pak přenášen dál do těla (plicní žílou do levé síně a levé komory srdce a aortou do těla), naopak oxid uhličitý se z krve dostává do vydechovaného vzduchu a s ním ven z těla.

Plicní sklípky jsou základním místem, kde dochází k difuzi dýchacích plynů mezi vzduchem v plicích a krví. Oddělení vzduchu a krve – difuzní vzdálenost – je na úrovni plicních sklípků minimální. Alveolární epitel a kapilární endotel jsou k sobě těsně přiloženy. Zde se tak žilní krev z plicní tepny (malý krevní oběh) stává tepennou krví. Tmavší červená barva žilní krve se zde okysličením hemoglobinu stává jasně červenou.

Jak se oslabení plic projevuje?

Mezi typické projevy patří nemožnost se nadechnout, dušnost (dyspnoe), kašel, výrazná únava, zápal plic.

Onemocnění dýchacích cest většinou, je-li zánětlivé, začíná kýcháním, frkáním, výtokem z nosu a očí, zahleněním horních cest dýchacích, postupně se zánět přesouvá do dolních cest dýchacích, kašel, dušnost, namáhavé dýchání, v těžkých případech i velmi namáhavé dýchání s nataženým krkem a otevřenou dutinou ústní.


PLÍCE z pohledu psychosomatiky

Na úrovni duševní jsou potíže s plícemi spojeny s neschopností nebo nechutí komunikace a smutnou náladou. Zvíře nám v tom může být zrcadlem. A sice projevy onemocnění dýchacích cest u zvířat, i opakovaných a chronických, mohou být spojeny právě s psychikou člověka.

Mnohdy se jedná o oslabenou imunitu (což může být způsobeno stresem, nevhodnou výživou, rodinným zázemím) nebo výskyt houževnatých patogenů jako jsou mykoplazmy a chlamydie. A zde většinou jedna kůra antibiotik nestačí. Potřebujeme pracovat komplexněji, na úrovni i posílení imunity a dalších souvislostí, které mohou imunitu dlouhodobě oslabovat.

Z karet zdraví paní Zdeňky Blechové vybírám dnes kartu „PLÍCE“:

„Co ti brání se zhluboka nadechnout? Jaká omezení v životě chováš? Dej do života více bezprostřednosti a méně přetvářky. Nemusíš být za každou cenu uctivá/ý, když to tak necítíš. Buď svá/svůj a netrap se tím, že občas řekneš nějaké věci, které tě mrzí. Bylo zapotřebí je vyřknout. Dopřej si více otevřenosti a netrap se tím, že tě druzí nechápou. Nemusí tě chápat. Stačí, že se cítíš dobře, když řekneš, co si myslíš. Pokud skrýváš své pocity, špatně se ti dýchá a cítíš stále větší neklid, který má vliv na tvé zdraví. Správná komunikace a vyjadřování pocitů vede naopak k tvému zdraví a ty můžeš cítit, že se již dokážeš zhluboka nadechnout a že ti nevadí, že druhé zraňuješ. Ty je totiž nezraňuješ, byl to jen tvůj pocit, který jsi potřebovala odstranit. Plíce podpořím vdechováním vůně jasmínu, růže a tím, že si budu uvědomovat svůj dech. Moje plíce si zaslouží pozornost. Vždyť mi slouží od narození prvním vdechem a jejich služba končí posledním výdechem“.


„Věnuji svoji pozornost svým pocitům a nebojím se je vyjadřovat. Cítím se stále pevnější v tom, co říkám a netrápím se tím.“


O celém tématu orgánových hodin, jak denních, tak ročních, jsem sestavila eBook Orgánové hodiny.


Jak podpořit fyzické zdraví i psychiku vašeho zvířete?

  1. Dostatečný příjem tekutin vašich zvířat, 40 – 50ml/1kg hmotnosti zvířete/den (platí obecně). Ale ne více! S chladnějšími dny můžete dávat i vlahou vodu k pití i teplý zeleninový či masový vývar.
  2. Dbejte na to, aby krmení zvířata dostávala vlahé nebo teplé! Nedávejte jim z lednice studené jídlo, ani konzervy, ani vařenou nebo syrovou stravu. Teplé jídlo rozžehne pomyslný trávicí oheň a ten je pro dobré trávení určitě potřeba.
  3. Na podporu imunity můžete i u zvířat použít tinkturu z lichořeřišnice nebo echinacei. Nebo bylinkový čaj posilující plíce a průdušky, zejména jitrocelový, mateřídouškový, měsíčkový, plicníkový, kopřivový. Na odkašlávání je velmi dobrý jitrocelový sirup.
  4. Určitě můžete doplnit vitamíny a minerální látky. Případně provést kůru probiotik k ozdravení střevní mikroflóry a posílení zdravé (nejen střevní) imunity.
  5. Z Energyvet bylinných preparátů je pro potíže s kašlem a dýchacími cestami velmi vhodné používat preparáty posilující imunitu a zlepšující vykašlávání, zde doporučím Kingvet, v případě zánětů i v kombinaci s Imunovetem.
  6. K regeneraci buněk sliznice dýchacích cest využijete také určitě Omegavet.
  7. Každé zvíře potřebuje pohyb, čerstvý vzduch a příjemné rodinné prostředí. Pokud máte doma stres, rozhodně to ovlivňuje vždy i vaše zvířata! A dlouhodobý stres se projevuje i na jejich zdraví.
  8. Energyvet bylinné preparáty pracují i na emoční rovině (Etovet pomáhá i v harmonizaci psychiky a odvádí přebytečné napětí, Virovet pomáhá zvířeti dostat se do stavu „mně je to jedno“ a tím se víc zklidnit). Není to však všespásné řešení, určitě se zamyslete nad tím, co vytváří ve vašem rodinném prostředí napětí a co s tím můžete dělat. V případě dýchacích potíží jsou tyto situace spojeny s tím, že se nemůžete „volně nadechnout“, někdy je potřeba říct, co vám vadí a potřebovali byste mít a žít jinak. A možná se uvolní něco ve vaší hrudi a uleví se tak dechu vašemu i dýchacím cestám vašeho zvířete.

A co můžete udělat pro sebe?

  1. Určitě jezte víc teplá jídla, obzvlášť taková, která zažehnou trávicí oheň na celý den. Skvělé jsou obilné kaše, teplé polévky, vývary, luštěniny, maso. V některých zdrojích se nedoporučují mléčné výrobky, které zahleňují, jako i bílá mouka, nedoporučuje se ani káva černý čaj. Já za sebe říkám, nalaďte se na potřeby svého těla. Pokud vám nějaké jídlo dělá dobře, jezte ho, ať se cítíte dobře na těle i na duchu.
  2. Jezte ovoce, zeleninu, vše co odpovídá ročnímu období a teď dozrává, hrušky, jablka, ale třeba i sušené ovoce, švestky, jablka, datle.
  3. Zpestřete si jídelníček i houbami, ořechy, medem a bylinkovými čaji, jako jsou mátový, šípkový a pak čaje posilující plíce a průdušky – jitrocel, mateřídouška, kopřiva, měsíček, plicník.
  4. A možná vám udělají dobře i prohřívací koření či stejné éterické oleje, jako jsou skořice, hřebíček, zázvor.
  5. Je určitě dobré stravovat se pravidelně 3 – 5 x denně a jíst nejpozději 2 -3 hodiny před uložením se ke spánku.
  6. Určitě pobývejte hodně na čerstvé vzduchu v přírodě, dopřejte si pohyb, pročištění mysli, zklidnění, choďte brzy spát, vstávejte za svítání, neponocujte. Svou pozornost směřujte dovnitř do sebe a šetřete energií a fyzickými silami, budete je potřebovat k projití celého zimního období.
  7. Je důležité pracovat i se svou psychikou, viz psychosomatické souvislosti napsané výše v tomto článku. Určitě se zaměřte i na to, zda můžete volně dýchat v prostředí, kde trávíte více hodin (v práci, v kontaktu s některými lidmi, v rodině), tam kde se vám těžko dýchá, je čas něco změnit, uvolnit, osvobodit.
  8. Můžete do svého každodenního nebo každotýdenního života zařadit i meditační či dechové techniky, k prohloubení dechu a zvědomění. Třeba astma je psychosomaticky spojeno s nerovnováhou mezi dáváním a braním. Astma člověka dusí, přestože je všude okolo dost vzduchu k dýchání pro všechny. Je potřeba se naučit přijímat – možnost volně se nadechnout do celých plic a dávat – čistě vydechnout to krásné v nás.
  9. Můžete využít Energy bylinné preparáty i pro sebe, King kong u kašle dýchacích potíží, pokud spojeno se zánětem, tak Drags Imun, pro podporu imunity rovněž Imunosan či Vironal, Grepofit, Flavocel atd.

Pokud budete potřebovat poradit a pomoct, můžete mne určitě kontaktovat do veterinární poradny, mail vetporadna@blankarehorkova.cz.

MVDr. Blanka Řehořková


Roční orgánové hodiny aneb který z orgánů je v kterém měsíci nejvíce oslabený a potřebuje větší péči

  1. leden – MOČOVÝ MĚCHÝŘ
  2. únor – LEDVINY
  3. březen – ŽLUČNÍK
  4. duben – JÁTRA
  5. květen – SRDCE
  6. červen – TENKÉ STŘEVO
  7. červenec – KREVNÍ OBĚH
  8. srpen – TERMOREGULACE TĚLA
  9. září – SLEZINA A SLINIVKA
  10. říjen – ŽALUDEK
  11. listopad PLÍCE
  12. prosinec – TLUSTÉ STŘEVO
Blanka Řehořková
Jsem veterinární lékařka a miluji řešení příčin zdravotních potíží u zvířat přírodní cestou s pomocí bylin a bylinných preparátů. Ráda pomáhám vašim zvířatům, aby byla zdravá a spokojená a vy jste si s nimi užívali spoustu radosti. Můj příběh si přečtěte zde >> . Vytvořila jsem pro vás Domácí přírodní lékárničku pro vaše psy a kočky, abyste si mohli vytvořit bylinkovou lékárničku pro akutní situace s vašimi zvířaty doma nebo na cestách. Domácí přírodní lékárničku pro vaše psy a kočky najdete zde >> .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů