Prosinec je už zimním měsícem a ať chceme nebo ne, budou se blížit Vánoce. A s nimi spojené radosti, ale také spousta starostí a příprav. Udělejte si to, jak chcete. A pokud se vám podaří najít způsob prožít toto období v klidu, vnitřní radosti a pohodě, našli jste recept na štěstí!
Často na veterinu v období prosince chodí majitelé nejen s tím, že jejich psi zvracejí nebo mají průjem, nebo se majitelé ptají, jak je ochránit před hluky z petard.
Ale také majitelé bytových koček hodně vnímají stres lidí (předvánoční shon, dotahování věcí atd.) a trpí záněty močových cest, trávicími potížemi, psychickými potížemi atd.
Takže pro nás všechny, lidi i zvířata je moc fajn, když toto období bude pro nás spíše klidné a setrváme ve vlastním nitru. Ať máme prostor a čas zhodnotit uplynulý rok, bilancovat, třeba si i napsat, co jsme zvládli, chtěli, čeho jsme naopak nedosáhli a zda bychom to rádi zrealizovali v novém roce.
Nechci mluvit o předsevzetích, spíš o vizích, které si však potřebujeme nastavit realisticky a láskyplně k sobě a svým blízkým. Žádné šibeniční termíny a tlak na sebe, na okolí… Vše se odráží na pohodě u nás doma i pohodě a zdraví našich zvířat.
Podle čínské medicíny je v prosinci nejvíce ohroženo tlusté střevo, které je stejně jako plíce elementem kovu. Z fyzického hlediska, je tlusté střevo zakončením našeho trávicího systému a stará se o odvádění „odpadů“ z těla. Je tedy na místě, aby bylo neustále čisté a správně fungovalo.
Z hlediska psychiky je tlusté střevo místem našeho podvědomí, našich nejhlubších obav, strachů a stinných stránek.
Tlusté střevo navazuje na tenké střevo. Skládá se ze slepého střeva, tračníku a konečníku. Trávenina se v tlustém střevě částečně fermentuje. U býložravců je to intenzivnější proces. U býložravců, kteří nepřežvykují, dochází k fermentaci potravy ve slepém střevě a v tračníku.
U psa je slepé střevo vyvinuto slabě, z něj vystupuje tračník, na něj navazuje konečník, který je zakončen řitním otvorem. Tračník se skládá ze vzestupného, příčného a sestupného tračníku. Uspořádání v břišní dutině (tzv. topografie) se u různých druhů zvířat liší.
Tlusté střevo předává skrze svoji stěnu látky do těla. Čisté a zdravé střevo předává vitamíny, vodu a soli do krve, aby nedocházelo k jejich ztrátám z organismu.
V tlustém střevě probíhá bakteriální rozklad a zpětné vstřebávání minerálních látek a vody. Obě tyto funkce trvají déle než trávení a resorpce (vstřebávání živin) v tenkém střevě.
Kontrakce slepého střeva a tračníku napomáhají promíchávání obsahu, velká část pohybové aktivity tlustého střeva zajišťuje zdržení střevního obsahu. Zvýšená pohybová aktivita tračníku souvisí se zácpou a snížená pohybová aktivita s průjmem.
Oslabení tlustého střeva se projevuje zácpou, průjmem nebo kručením ve střevech a plynatostí. Pak se může přidat i oslabení imunity.
Tlusté střevo je největším orgánem naší imunity, říkáme jí někdy též „střevní mozek“. Již naši předci říkali, že imunita sídlí právě ve střevech – je to až 70 %.
Se sníženou imunitou souvisí i př. častější výskyt viróz a dalších infekcí.
Zanesené tlusté střevo nefunguje dobře jako detoxikační orgán, pouští do těla nečistoty, nevylučuje odpadní látky a těch se pak organismus snaží zbavit kůži. Vypadá to asi tak, že na kůži se tvoří pupínky, akné a ekzémy.
Jak už jsem psala výše, z hlediska psychiky je tlusté střevo místem našeho podvědomí, našich nejhlubších obav, strachů a stinných stránek. Zvíře nám v tom může být zrcadlem. A sice projevy potíží trávení u zvířat (průjem, zácpa, zvracení), mohou být spojeny právě s psychikou člověka.
Mnohdy se jedná o oslabenou imunitu (což může být způsobeno stresem, nevhodnou výživou, rodinným zázemím) nebo že zvíře zbaštilo něco zkaženého, nevhodného, na co nebylo zvyklé. Může dojít k přemnožení patogenních bakterií ve střevě a vznikne zánět a průjmy někdy i s krví. Je dobré pracovat i s psychikou, ačkoli antibiotika čast přinesou požadovaný efekt a zánět trávicího traktu s nimi vyřešíme. Pokud se však jendá o epizody zvracení, často jsou spojeny i s psychikou zvířete a zde doporučuji zamyslet se komplexně, zda psychosomaticky nění něco, co vaše zvíře neustále dráždí, stresuje, znedklidňuje.
Z karet zdraví paní Zdeňky Blechové vybírám dnes kartu „TLUSTÉ STŘEVO“:
„Strach ze života, přežívání a ulpívání na starých zásadách a vzorcích chování. Změň něco. Začni dělat věci jinak, neboj se každý den něco změnit ve svém životě. Dělej věci s nasazením síly, a tím se zbavíš strachu. Strach je bubák a ty mu ukaž, že se ho nebojíš. Jakmile to dokážeš, strach zmizí a rozplyne se. Máš průjem nebo zácpu? Buˇfd se bojíš něco pustit nebo se bojíš, že nebudeš mít dost. Vesmír se o tebe stará a vždy je o tebe postaráno. Nemáš se čeho bát, důvěřuj ve vyšší síly a ty jen změň svůj život. O ostatní se postarají již vyšší síly. Věci musíš vyřešit sám/sama. Pokud se pustíš do řešení, uleví se ti a Vesmír ti pomůže. Neustále hlídá tvé kroky, není čeho se bát. Vše bude lepší než je teď, jen dej do života řešení a o víc se nestarej. Vesmír tě zkouší, jak obstojíš, ale nenechá tě padnout.“
„Mám stále větší pocit bezpečí a nebojím se jít do věcí, které se mi nelíbí. Mám stále větší radost z toho, že umím řešit své situace.“
O celém tématu orgánových hodin, jak denních, tak ročních, jsem sestavila eBook Orgánové hodiny.
Pokud budete potřebovat poradit a pomoct, můžete mne určitě kontaktovat do veterinární poradny, mail vetporadna@blankarehorkova.cz.
MVDr. Blanka Řehořková
Informace jsem čerpala z webu https://www.andelskapani.cz/, Karet zdraví p. Zdeňky Blechové a svých zkušeností.