Orgánové hodiny – ZÁŘÍ

V měsíci září jsou nejvíce oslabenými a ohroženými orgány SLEZINA a SLINIVKA.

V září přichází období zklidnění, pokračuje sklízení úrody, postupně přibývá chladnějších dnů. A přecházíme pomalu do uvnitřnění.

Slezina a slinivka (pancreas) jsou důležité orgány v těle zvířat (i lidí). Slezina je součástí imunitního systému a je největším lymfatickým orgánem v těle. Ve slezině dochází k rozkladu již opotřebovaných červených krvinek (erytrocytů), dozrávají zde bílé krvinky, které se tvoří v kostní dřeni a tvoří se zde protilátky (imunoglobuliny).

Slezina se podílí i na vitalitě a chuti do života.

Slezina je sice potřebným orgánem, ale u dospělých zvířat i lidí není nezbytná a po jejím chirurgickém odstranění krvetvorbu přebírají jiné orgány, zejména játra nebo kostní dřeň.

Slinivka je důležitý orgán při trávení, obsahuje exokrinní a endokrinní část. Exokrinní část produkuje tzv. pankreatickou šťávu, obsahující zejména trávicí enzymy ke štěpení bílkovin, tuků a cukrů. Šťáva se dostává vývodem do dvanáctníku (duodena, první části tenkého střeva), enzymy zde přecházejí do aktivní formy a umožňují trávení jednotlivých složek potravy. V případě akutního zánětu slinivky se enzymy aktivují už v tkáni pankreatu a napadají vlastní tkáň.

V endokrinní části se tvoří hormony inzulin a glukagon. Oba jsou velmi důležité k transportu glukózy do buněk.

Inzulín zabezpečuje vstup cukru z krve do buněk, kde je využit jako zdroj energie. Inzulin je tvořen buňkami v Langerhansových ostrůvcích slinivky břišní, odtud se vylučuje do krve a následně se váže na inzulinové receptory, které se vyskytují hlavně na povrchu jaterních, svalových a tukových buněk. Teprve po navázání inzulinu na receptor může cukr vstoupit do nitra buňky.

Některé buňky v těle jsou schopny přijímat glukózu i bez přítomnosti inzulínu, například nervové buňky.

Slinivka má také na starosti všechny sliznice. Slinivka symbolizuje lásku, se kterou máme přistupovat k životu.


Orgánové hodiny jsou „hodiny“ během roku, vycházející z tradiční čínské medicíny.

Během dne (tedy během 24 hodinového cyklu) se střídají časy zvýšených nebo naopak snížených aktivit jednotlivých orgánů. A něco podobného se děje i v rytmu roku.

V každém z 12 měsíců je některý orgán citlivější a snadno dochází k jeho oslabení.

Pokud to víte, můžete lépe u sebe i svých zvířat dbát na to, abyste dopřáli danému orgánovému systému vše, co potřebuje a předešli tak případným zánětům nebo většímu zatížení orgánu.


Jak se oslabení sleziny a slinivky projevuje?

Oslabení sleziny se tak může projevit tím, že se krev dostává mimo své dráhy a objeví se například krev v moči, krvavý průjem, zvracení s krví atd. Dále je to i náchylnost k virovým a dalším infekcím, spojeným s oslabenou imunitou.

Tyto virózy samozřejmě přicházejí, s výkyvy teplot, chladnějšími rány a večery, nebo studenějším větrem v období začátku podzimu.


Při oslabení a snížené funkci slinivky může dojít k více různým onemocněním. U psů se setkáváme docela často se zažívacími obtížemi, typu zvracení, nechutenství, pojídání trávy, bolestivosti břicha a k tomu řidší stolice často světlé barvy.

V takovém případě je jednou z diferenciálních diagnóz tzv. EPI, exokrinní pankreatická insuficience (nedostatečná činnost exokrinní části pankreatu), což je spojeno se sníženým trávením některých složek potravy.

Určitě je důležité odebrat u takového zvířete krev a případnou EPI buď potvrdit nebo vyvrátit. Může se totiž také jednat o trávicí potíže a průjem s bakteriální infekcí. V případě potvrzení EPI je důležitá dietní strava a řešit rozhodně s veterinářem buď klasickou cestou nebo s pomocí bylinných preparátů (případně klasickou podpůrnou léčbou, podle závažnosti obtíží).


Nebo se může jednat o tzv. diabetes mellitus, nebo-li cukrovku.

Cukrovka (diabetes mellitus) je souhrnný název pro několik různých onemocnění. Všechny tyto choroby se projevují zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémií). V současné době se pro toto onemocnění používá taky název metabolický syndrom.

Rozlišujeme dva typy cukrovky:

Cukrovka I. typu: kdy organismus trpí nedostatkem inzulinu .

Cukrovka II. typu: kdy organismus má inzulinu dostatek, ale buňky jsou k němu méně vnímavé a glukóza se tedy opět hromadí v krvi a nemůže proniknout do nitra buněk jako zdroj energie.

Cukrovka je nejčastější endokrinní onemocnění psů a koček, objevující se ve středním a vyšším věku.

Setkáváme se téměř výhradně s diabetem I. typu. Cukrovkou dvakrát častěji trpí feny než psi, neboť hlavní příčinou vzniku diabetu jsou endogenní hormony (progesteron) a exogenní gestageny (léky na potlačení hárání).

U koček diagnostikujeme cukrovku častěji u kocourů a samčích kastrátů než u koček (samic).

Obezita zvířete je také jednou z příčin vzniku cukrovky.


U lidí jsou typickým projevem starostlivost, nadměrné přemýšlení nad problémy bez vyhlídky řešení, nebo snaha poučovat. Také tvorba oparů, která je spojena se stresem, ale i oslabenou imunitou. Porucha zažívání, nadýmání, náchylnost k modřinám, podlitinám a únava, snížená imunita.

Může to být i extrémní chuť na sladké nebo naopak absolutní nechuť na sladká jídla.


Psychosomatické souvislosti


Sice onemocní vaše zvíře, ale to často reflektuje postoj vás majitele. Zvíře je jako vaše zrcadlo a zrcadlo vztahů a rodinného prostředí, v kterém se pohybuje a v kterém žije.

Možná vám trochu napoví citace z Karet zdraví p. Zdeňky Blechové:

SLEZINA

„V této oblasti se nacházejí naše emoce. Příliš emoční člověk onemocní právě v této oblasti. Emoce je třeba zvážit. Kdy je zapotřebí je do života dát a kdy pro mě nemají význam. Někdy přikládám některým situacím větší význam, než skutečně mají. Možná stačí se občas odevzdat úplně jiným věcem. Prostě na chvíli v určité oblasti vypnout. Třeba i jen dovolenou, nebo útěkem ke sportu, nebo k něčemu jinému, abych se občerstvená opět mohla vrátit zpět a uvědomit si, co je třeba řešit a co není. Máš se naučit zvolit rovnováhu a zbytečně se nevrhat do hádek, které nemají smysl. Tvůj život je pak hašteřivý a nemá moc velkou cenu o hodně větší bude mít náboj, když vynecháš zbytečné hádky. Někdy se problém jeví jako neřešitelný a ty se k němu stále vracíš a chceš ho s tím druhým rozebrat a dokázat mu svoji pravdu. Tam vždy ujedeš. Ten druhý bude mít také pravdu, ale svoji a vy se těžko dohodnete. Nech druhému jeho pravdu a ty si klidně zastaň svoji, ale nepřesvědčuj, to tě stojí zbytečně moc sil. Plýtváš pak energií, kterou bys mohl využít důmyslněji.“


Mantra: Vím, že jsem jedinečný(á) a nemusím o tom nikoho přesvědčovat. Vím, že jsem a to mi stačí.

SLINIVKA

„Máš nepohodlí a nevíš proč? Zkoumej, které vlivy je zapotřebí odstranit z tvého okolí. Škodí ti druhým koukat do talíře, koukej do svého. Nezaobírej se tím, co mají ostatní a co nemáš ty. Uvědom si své hodnoty a nechtěj hodnoty druhých. Přestaň závidět a tvá přání se naplní. Není třeba hledat radost v tom, co mají ostatní a nemám já. Tvá duše touží po jiných hodnotách, než si myslíš. Už ji nebaví se zaobírat nepodstatnými věcmi. Věnuj pozornost svému úsilí a vše se ti bude dařit. Tvá duše chce práci a ne lelkování. Pokud něco chci, můžu to mít, ale svojí zásluhou a ne tím, že to budu chtít bez zásluh. Duše ti vzkazuje? „Chci už něco dělat a ne se stále patlat ve věcech, které mě ničí.“ Začni už konečně něco dělat. Podpoř trávicí systém hořčinami, pomůže i pivo a suché pečivo. Vyvaruj se nadýmání konzumací potravin, které nadýmají. Vyluč je nyní ze svého jídelníčku.“


Mantra: Mám se ráda a vše, co chci, si dávám do svého života. Jdu si za tím, co chci a vím, že toho dosáhnu.


O celém tématu orgánových hodin, jak denních, tak ročních, jsem sestavila eBook Orgánové hodiny.


Jak podpořit fyzické zdraví i psychiku vašeho zvířete?

  1. Dostatečný příjem tekutin vašich zvířat, 40 – 50ml/1kg hmotnosti zvířete/den (platí obecně). Ale ne více!
  2. Dbát na dodržování množství krmiva a pamlsky dávat „s mírou“. Určitě dbejte na to, aby zvířata měla dostatek pohybu a nehrozil u nich vznik nadváhy a obezity. Můžete si je pravidelně vážit (nebo se s nimi vážit), nejen při návštěvě veterináře.
  3. V případě trávicích potíží navštivte veterináře! Několikadenní průjem, zvracení, nechutenství, změna barvy stolice, perverzní chutě, značí větší zdravotní obtíže! Odlehčíte stravu zvířeti, případně nejprve pár dní dáte opravdu dietní stravu. Na dalším postupu se domluvíte s vaším veterinářem i na základě provedených vyšetření a stanovení diagnózy.
  4. Na podporu trávení můžete dát zvířatům čaj z heřmánku, řepíku, meduňky nebo šalvěje či pelyňku pravého, které mají hojivé účinky.
  5. Určitě můžete doplnit vitamíny, zejména vit. B. Vitamín C příliš doplňovat nemusíte, většina zvířat si ho umí vytvořit sama (s výjimkou člověka, opice a morčete). A navíc mnozí psi rádi jedí čerstvé ovoce a zeleninu a doplní si vitamíny v přirozené podobě.
  6. Z Energyvet bylinných preparátů je pro potíže se slezinou – krvácení, určitě vhodný Etovet. Pro virová onemocnění a další posílení sliznic je velmi vhodný Virovet. K doplnění minerálů při zvracení a průjmech určitě využijete Fytovet a Probiovet k doplnění zdravé střevní mikroflóry.
  7. V případě exokrinní pankreatické insuficience (EPI) mám taky velmi dobré zkušenosti s Energyvet bylinnými preparáty, ale je to už dost specifická situace a proto se vám v takovém případě budu ráda věnovat v rámci veterinární poradny (www.blankarehorkova.cz).
  8. K regeneraci buněk tkání využijete také určitě Omegavet.
  9. Každé zvíře potřebuje pohyb, čerstvý vzduch a příjemné rodinné prostředí. Pokud máte doma stres, rozhodně to ovlivňuje vždy i vaše zvířata! A dlouhodobý stres se projevuje i na jejich zdraví.
  10. Energyvet bylinné preparáty pracují i na emoční rovině (Etovet pomáhá i v harmonizaci psychiky a odvádí přebytečné napětí, Virovet pomáhá zvířeti dostat se do stavu „mně je to jedno“ a tím se víc zklidnit).

A co můžete udělat pro sebe?

  1. Pokud máte potíže s některým z těchto orgánů, určitě je dobré odlehčit vašemu trávení. A sice snížit nebo minimalizovat bílou mouku, bílý cukr, živočišné tuky, přepalovaná jídla, alkohol.
  2. Naopak jezte ovoce, zeleninu, vše co odpovídá ročnímu období a teď dozrává.
  3. Je určitě dobré stravovat se pravidelně 3 – 5 x denně a jíst nejpozději 2 -3 hodiny před uložením se ke spánku.
  4. K posílení sleziny a slinivky doporučuje čínská medicína kombinaci obilovin, nejlépe rýže a luštěnin přirozeně sladké chuti. A ze zeleniny tyto vaše orgány podpoří vše, co je žluté a kulaté – dýně, brambory, kukuřice a cibule.
  5. Určitě pobývejte hodně na čerstvé vzduchu v přírodě.
  6. Samozřejmě je důležité pracovat i se svou psychikou, viz psychosomatické souvislosti napsané výše v tomto článku. Spokojenost a radost ze života, vnímat a dopřávat si, co potřebuji, otevřít své srdce a důvěřovat životu. To vše podpoří vaše oslabené orgány.
  7. Můžete využít Energy bylinné preparáty i pro sebe, Stimaral podobně jako Etovet pomůže s psychickou nerovnováhou i vám. A Vironal vám pomůže také se dostat do stavu „mně je to jedno“, víc tedy do nadhledu.


Pokud budete potřebovat poradit a pomoct, můžete mne určitě kontaktovat do veterinární poradny, mail vetporadna@blankarehorkova.cz.

MVDr. Blanka Řehořková


Roční orgánové hodiny aneb který z orgánů je v kterém měsíci nejvíce oslabený a potřebuje větší péči

  1. leden – MOČOVÝ MĚCHÝŘ
  2. únor – LEDVINY
  3. březen – ŽLUČNÍK
  4. duben – JÁTRA
  5. květen – SRDCE
  6. červen – TENKÉ STŘEVO
  7. červenec – KREVNÍ OBĚH
  8. srpen – TERMOREGULACE TĚLA
  9. září – SLEZINA A SLINIVKA
  10. říjen – ŽALUDEK
  11. listopad – PLÍCE
  12. prosinec – TLUSTÉ STŘEVO

Zdroj, z kterého jsem čerpala informace:

www.andelskapani.cz

Blanka Řehořková
Jsem veterinární lékařka a miluji řešení příčin zdravotních potíží u zvířat přírodní cestou s pomocí bylin a bylinných preparátů. Ráda pomáhám vašim zvířatům, aby byla zdravá a spokojená a vy jste si s nimi užívali spoustu radosti. Můj příběh si přečtěte zde >> . Vytvořila jsem pro vás Domácí přírodní lékárničku pro vaše psy a kočky, abyste si mohli vytvořit bylinkovou lékárničku pro akutní situace s vašimi zvířaty doma nebo na cestách. Domácí přírodní lékárničku pro vaše psy a kočky najdete zde >> .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů