V měsíci září jsou nejvíce oslabenými a ohroženými orgány SLEZINA a SLINIVKA.
V září přichází období zklidnění, pokračuje sklízení úrody, postupně přibývá chladnějších dnů. A přecházíme pomalu do uvnitřnění.
Slezina a slinivka (pancreas) jsou důležité orgány v těle zvířat (i lidí). Slezina je součástí imunitního systému a je největším lymfatickým orgánem v těle. Ve slezině dochází k rozkladu již opotřebovaných červených krvinek (erytrocytů), dozrávají zde bílé krvinky, které se tvoří v kostní dřeni a tvoří se zde protilátky (imunoglobuliny).
Slezina se podílí i na vitalitě a chuti do života.
Slezina je sice potřebným orgánem, ale u dospělých zvířat i lidí není nezbytná a po jejím chirurgickém odstranění krvetvorbu přebírají jiné orgány, zejména játra nebo kostní dřeň.
Slinivka je důležitý orgán při trávení, obsahuje exokrinní a endokrinní část. Exokrinní část produkuje tzv. pankreatickou šťávu, obsahující zejména trávicí enzymy ke štěpení bílkovin, tuků a cukrů. Šťáva se dostává vývodem do dvanáctníku (duodena, první části tenkého střeva), enzymy zde přecházejí do aktivní formy a umožňují trávení jednotlivých složek potravy. V případě akutního zánětu slinivky se enzymy aktivují už v tkáni pankreatu a napadají vlastní tkáň.
V endokrinní části se tvoří hormony inzulin a glukagon. Oba jsou velmi důležité k transportu glukózy do buněk.
Inzulín zabezpečuje vstup cukru z krve do buněk, kde je využit jako zdroj energie. Inzulin je tvořen buňkami v Langerhansových ostrůvcích slinivky břišní, odtud se vylučuje do krve a následně se váže na inzulinové receptory, které se vyskytují hlavně na povrchu jaterních, svalových a tukových buněk. Teprve po navázání inzulinu na receptor může cukr vstoupit do nitra buňky.
Některé buňky v těle jsou schopny přijímat glukózu i bez přítomnosti inzulínu, například nervové buňky.
Slinivka má také na starosti všechny sliznice. Slinivka symbolizuje lásku, se kterou máme přistupovat k životu.
Orgánové hodiny jsou „hodiny“ během roku, vycházející z tradiční čínské medicíny.
Během dne (tedy během 24 hodinového cyklu) se střídají časy zvýšených nebo naopak snížených aktivit jednotlivých orgánů. A něco podobného se děje i v rytmu roku.
V každém z 12 měsíců je některý orgán citlivější a snadno dochází k jeho oslabení.
Pokud to víte, můžete lépe u sebe i svých zvířat dbát na to, abyste dopřáli danému orgánovému systému vše, co potřebuje a předešli tak případným zánětům nebo většímu zatížení orgánu.
Oslabení sleziny se tak může projevit tím, že se krev dostává mimo své dráhy a objeví se například krev v moči, krvavý průjem, zvracení s krví atd. Dále je to i náchylnost k virovým a dalším infekcím, spojeným s oslabenou imunitou.
Tyto virózy samozřejmě přicházejí, s výkyvy teplot, chladnějšími rány a večery, nebo studenějším větrem v období začátku podzimu.
Při oslabení a snížené funkci slinivky může dojít k více různým onemocněním. U psů se setkáváme docela často se zažívacími obtížemi, typu zvracení, nechutenství, pojídání trávy, bolestivosti břicha a k tomu řidší stolice často světlé barvy.
V takovém případě je jednou z diferenciálních diagnóz tzv. EPI, exokrinní pankreatická insuficience (nedostatečná činnost exokrinní části pankreatu), což je spojeno se sníženým trávením některých složek potravy.
Určitě je důležité odebrat u takového zvířete krev a případnou EPI buď potvrdit nebo vyvrátit. Může se totiž také jednat o trávicí potíže a průjem s bakteriální infekcí. V případě potvrzení EPI je důležitá dietní strava a řešit rozhodně s veterinářem buď klasickou cestou nebo s pomocí bylinných preparátů (případně klasickou podpůrnou léčbou, podle závažnosti obtíží).
Nebo se může jednat o tzv. diabetes mellitus, nebo-li cukrovku.
Cukrovka (diabetes mellitus) je souhrnný název pro několik různých onemocnění. Všechny tyto choroby se projevují zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémií). V současné době se pro toto onemocnění používá taky název metabolický syndrom.
Rozlišujeme dva typy cukrovky:
Cukrovka I. typu: kdy organismus trpí nedostatkem inzulinu .
Cukrovka II. typu: kdy organismus má inzulinu dostatek, ale buňky jsou k němu méně vnímavé a glukóza se tedy opět hromadí v krvi a nemůže proniknout do nitra buněk jako zdroj energie.
Cukrovka je nejčastější endokrinní onemocnění psů a koček, objevující se ve středním a vyšším věku.
Setkáváme se téměř výhradně s diabetem I. typu. Cukrovkou dvakrát častěji trpí feny než psi, neboť hlavní příčinou vzniku diabetu jsou endogenní hormony (progesteron) a exogenní gestageny (léky na potlačení hárání).
U koček diagnostikujeme cukrovku častěji u kocourů a samčích kastrátů než u koček (samic).
Obezita zvířete je také jednou z příčin vzniku cukrovky.
U lidí jsou typickým projevem starostlivost, nadměrné přemýšlení nad problémy bez vyhlídky řešení, nebo snaha poučovat. Také tvorba oparů, která je spojena se stresem, ale i oslabenou imunitou. Porucha zažívání, nadýmání, náchylnost k modřinám, podlitinám a únava, snížená imunita.
Může to být i extrémní chuť na sladké nebo naopak absolutní nechuť na sladká jídla.
Sice onemocní vaše zvíře, ale to často reflektuje postoj vás majitele. Zvíře je jako vaše zrcadlo a zrcadlo vztahů a rodinného prostředí, v kterém se pohybuje a v kterém žije.
Možná vám trochu napoví citace z Karet zdraví p. Zdeňky Blechové:
„V této oblasti se nacházejí naše emoce. Příliš emoční člověk onemocní právě v této oblasti. Emoce je třeba zvážit. Kdy je zapotřebí je do života dát a kdy pro mě nemají význam. Někdy přikládám některým situacím větší význam, než skutečně mají. Možná stačí se občas odevzdat úplně jiným věcem. Prostě na chvíli v určité oblasti vypnout. Třeba i jen dovolenou, nebo útěkem ke sportu, nebo k něčemu jinému, abych se občerstvená opět mohla vrátit zpět a uvědomit si, co je třeba řešit a co není. Máš se naučit zvolit rovnováhu a zbytečně se nevrhat do hádek, které nemají smysl. Tvůj život je pak hašteřivý a nemá moc velkou cenu o hodně větší bude mít náboj, když vynecháš zbytečné hádky. Někdy se problém jeví jako neřešitelný a ty se k němu stále vracíš a chceš ho s tím druhým rozebrat a dokázat mu svoji pravdu. Tam vždy ujedeš. Ten druhý bude mít také pravdu, ale svoji a vy se těžko dohodnete. Nech druhému jeho pravdu a ty si klidně zastaň svoji, ale nepřesvědčuj, to tě stojí zbytečně moc sil. Plýtváš pak energií, kterou bys mohl využít důmyslněji.“
Mantra: Vím, že jsem jedinečný(á) a nemusím o tom nikoho přesvědčovat. Vím, že jsem a to mi stačí.
„Máš nepohodlí a nevíš proč? Zkoumej, které vlivy je zapotřebí odstranit z tvého okolí. Škodí ti druhým koukat do talíře, koukej do svého. Nezaobírej se tím, co mají ostatní a co nemáš ty. Uvědom si své hodnoty a nechtěj hodnoty druhých. Přestaň závidět a tvá přání se naplní. Není třeba hledat radost v tom, co mají ostatní a nemám já. Tvá duše touží po jiných hodnotách, než si myslíš. Už ji nebaví se zaobírat nepodstatnými věcmi. Věnuj pozornost svému úsilí a vše se ti bude dařit. Tvá duše chce práci a ne lelkování. Pokud něco chci, můžu to mít, ale svojí zásluhou a ne tím, že to budu chtít bez zásluh. Duše ti vzkazuje? „Chci už něco dělat a ne se stále patlat ve věcech, které mě ničí.“ Začni už konečně něco dělat. Podpoř trávicí systém hořčinami, pomůže i pivo a suché pečivo. Vyvaruj se nadýmání konzumací potravin, které nadýmají. Vyluč je nyní ze svého jídelníčku.“
Mantra: Mám se ráda a vše, co chci, si dávám do svého života. Jdu si za tím, co chci a vím, že toho dosáhnu.
O celém tématu orgánových hodin, jak denních, tak ročních, jsem sestavila eBook Orgánové hodiny.
Pokud budete potřebovat poradit a pomoct, můžete mne určitě kontaktovat do veterinární poradny, mail vetporadna@blankarehorkova.cz.
MVDr. Blanka Řehořková
Zdroj, z kterého jsem čerpala informace:
www.andelskapani.cz