Orgánové hodiny – LEDEN

Orgánové hodiny během roku, aneb jednotlivé měsíce podle tradiční čínské medicíny

Během dne (tedy během 24 h cyklu) se střídají časy zvýšených nebo naopak snížených aktivit jednotlivých orgánů. A něco podobného se děje i v rytmu roku.

V každém z 12 měsíců je některý orgán citlivější a snadno dochází k jeho oslabení.

Pokud to víte, můžete lépe u sebe i svých zvířat dbát na to, abyste dopřáli danému orgánovému systému vše, co potřebuje a předešli tak případným zánětům nebo většímu zatížení orgánu.



LEDEN – močový měchýř

Leden je první měsíc v roce. Je to měsíc plný předsevzetí a touhy nebo i snahy začít žít lépe, splnit si přání, udělat si vision board s plány na nový rok 2022. A krok po kroku se pustit do aktivit, které vedou ke splnění našich snů.

Nová rozhodnutí, nová přesvědčení, mnohdy tlak na sebe a okolnosti…, abychom se měli lépe, aby se nám víc dařilo, abychom byli zdravější atd.

Jenže, všude okolo nás, příroda, stromy, zvířata, vše stále ještě tvrdě spí a odpočívá. Stále je všechno v klidu a teprve s příchodem jara se začnou probouzet nové energie.

Zima je období JINU. Už na podzim začíná jin převládat nad jangem. Zimě vládne element vody a energie je málo.

Takže, vezměte si z přírody příklad a nevyvíjejte tlak na sebe, na druhé, na okolnosti. Ještě stále odpočívejte, nebo s nadhledem pozorujte, v čem žijete a sledujte souvislosti.

Mnohdy nám můžou také přijít cenné vhledy, které by díky naší akci, aktivitě a realizaci, zůstaly utajeny… Do doby, než to třeba vzdáme, než s bolestí klesneme na kolena, že to nevyšlo a ponoříme se jen do bdělé přítomnosti, „dobře, tak já tedy naslouchám a budu chvíli jen pozorovat, vnímat, cítit, čekat…“



Nejcitlivějšími orgány jsou v lednu močový měchýř a v únoru ledviny. Takže orgány spojené s elementem vody.

S elementem vody jsou spojeny i pohlavní orgány, lymfa a imunita (to jen pro doplnění). Imunitu je během zimy také potřeba si hýčkat a posilovat, vitamíny, nejlépe přírodními, minerály, podporou imunity betaglukany atd. a také klidem, teplem a odpočinkem.

Močový měchýř je orgán vylučovací soustavy, v kterém se shromažďuje moč před tím, než je vyloučena z těla. Moč je produkována ledvinami a je to vlastně voda s odpadními látkami, kterých se potřebuje organismus zbavit.

Podle barvy moči poznáte, zda mají vaše zvířata dostatek tekutin v těle. Pokud má moč světle žlutou barvu, má zvíře dostatek tekutin. Naopak pokud je moč tmavě žlutá až hnědá, je v těle tekutin nedostatek. Pokud je u vašeho zvířete moč s příměsí krve, jedná se o zánět, případně další onemocnění a je třeba navštívit veterinářeJiným případem může být i větší žíznivost zvířete a s ní spojeno větší a častější močení průhledné moči, zde může být problém ledvin nebo problém jiného orgánu, př. podezření na cukrovku, v tom případě určitě také vyhledejte veterináře!


Jak se oslabení močového měchýře projevuje?

Nejčastěji se jedná o záněty močovodů (ureteritis) a močového měchýře (cystitis), případně močové trubice (uretritis). Se záněty může být spojen i výskyt močových kamínků, tzv. urolitů.

To je dost široké téma, související i se stravou (pokud je suchá strava a málo tekutin, tak snadno dochází k zahušťování moči, zhoršenému vylučování přebytečných minerálů z těla a z těch se pak vytváří močový písek a močové kamínky).

Projevem zánětu v močových cestách je častější chození na močení, bolestivé močení, v moči může být krev, čehož si můžete všimnout třeba u psů venku na sněhu, nebo pokud se zvíře pomočí nebo mu ukápne moč doma na světlé podlaze.

Určitě pozor na prochladnutí venku.


Onemocnění uší

Meridián ledvin je energetická dráha, která jde od ledvin, přes močové cesty a výstupním místem na povrchu těla jsou uši. Takže potíže s močovým aparátem mohou souviset i s onemocněním uší, a sice jedná se o oslabení stejné energetické dráhy. Takže pozor na ofouknutí uší a záněty v nich!


Psychosomatické souvislosti

Sice onemocní vaše zvíře, ale to často reflektuje postoj vás majitele. Zvíře je jako vaše zrcadlo a zrcadlo rodinného prostředí, v kterém se pohybuje a v kterém žije.

Možná vám trochu napoví citace z Karet zdraví p. Zdeňky Blechové:

MOČOVÝ MĚCHÝŘ

Zbytečně se rozčiluješ, stejně teď nic nenapravíš. Vztekáš se pro věci, které se ti nelíbí, a máš zlost na toho druhého, že ti ubližuje, nebo že tě nechápe. Ale ten druhý o tvé zlosti nic neví. Zkus mu ji vyjádřit a zkus se i podívat na tento problém z jiného pohledu. Co tě tato situace učí, kde ulpíváš na tradicích, co si od toho slibuješ? Není to vše proto, že očekáváš něco jiného a něco jiného se ti vrací? Snaž se nad věci povznést a řešit je spíše rozumem než citem. Řekni stroze, co se ti nelíbí a přestaň s tím druhým hrát neustálý ping pong. Tím nic nevyřešíte. Stačí jedna věta a ty se uklidníš. Pokud se situací neustále zabýváš a máš pocit, že to musíš tomu druhému vrátit, nebo že ti nerozumí, stáváš se obětí situace a zbytečně si ubližuješ.


Mantra: „Cítím se skvěle, nic mě nedokáže vyvést z míry. Den ode dne se cítím vitálnější a klidnější.“



Jak podpořit fyzické tělo a psychiku vašeho zvířete?

  1. Dbejte na dostatečný příjem tekutin vašich zvířat, 50ml/1kg hmotnosti zvířete/den (platí obecně).
  2. Zvířatům můžete krom vody dávat i bylinkové čaje s hojivým účinkem (heřmánek lékařský, řepík lékařský, třezalka tečkovaná, měsíček lékařský, přeslička rolní, brusnice brusinka).
  3. Pozor na prochladnutí (záněty uší, ledvin, močových cest).
  4. Stravu dávejte určitě teplou, ne studenou. Je dobré zejména v zimním období doplňovat vitamíny, zejména vit. C, vit D (ten se tvoří i během procházek, díky slunečnímu záření, denně alespoň 30 minut venku).
  5. Z Energyvet bylinných preparátů je pro zánět močových cest vhodný Kingvet + Imunovet, na zánět uší Regavet, plus výplachy Cytovetem a podporu imunity Probiovetem
  6. Uzdravovat psychiku, naučit se uvolňovat své nahromaděné emoce, zvířatům pomoci se strachy či agresivitou, Energyvet bylinné preparáty pracují i na emoční rovině (Regavet odvádí velké strachy, Kingvet podporuje odvahu zvířete).

Přeji Vám i vašim zvířatům hodně zdraví a pohody do nového roku.

O celém tématu orgánových hodin, jak denních, tak ročních, jsem sestavila eBook Orgánové hodiny.

A pokud budete potřebovat poradit a pomoct, můžete mne určitě kontaktovat do veterinární poradny, mail vetporadna@blankarehorkova.cz.

MVDr. Blanka Řehořková

Roční orgánové hodiny aneb který z orgánů je v kterém měsíci nejvíce oslabený

  1. leden – MOČOVÝ MĚCHÝŘ
  2. únor – LEDVINY
  3. březen – ŽLUČNÍK
  4. duben – JÁTRA
  5. květen – SRDCE
  6. červen – TENKÉ STŘEVO
  7. červenec – KREVNÍ OBĚH
  8. srpen – TERMOREGULACE TĚLA
  9. září – SLEZINA A SLINIVKA
  10. říjen – ŽALUDEK
  11. listopad – PLÍCE
  12. prosinec – TLUSTÉ STŘEVO
Blanka Řehořková
Jsem veterinární lékařka a miluji řešení příčin zdravotních potíží u zvířat přírodní cestou s pomocí bylin a bylinných preparátů. Ráda pomáhám vašim zvířatům, aby byla zdravá a spokojená a vy jste si s nimi užívali spoustu radosti. Můj příběh si přečtěte zde >> . Vytvořila jsem pro vás Domácí přírodní lékárničku pro vaše psy a kočky, abyste si mohli vytvořit bylinkovou lékárničku pro akutní situace s vašimi zvířaty doma nebo na cestách. Domácí přírodní lékárničku pro vaše psy a kočky najdete zde >> .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů