Orgánové hodiny – ČERVEN

ČERVEN – TENKÉ STŘEVO

Červen symbolizuje začínající léto plné krásných dlouhých teplých dní i teplých nocí. Vše dále bují, v letošním roce se zpožděním a možná o to víc si můžeme vychutnávat kvetení stromů, růst trav a dalších rostlin. Jako bychom si toho letos stihli víc všimnout, když jsme na ty teplé jarní dny tak dlouho čekali.

Blížící se léto, čas prázdnin a dovolených nás naplňuje plánováním a očekáváním, jak ty slunné a hezké a teplé letní dny prožijeme a strávíme.

V červnu je nejvíce ohroženo tenké střevo, které je spojeno (stejně jako srdce a cévy) dle tradiční čínské medicíny i dle Pentagramu Energy(vet) s elementem OHNĚ. Barvu má fialovo-růžovou.

V tenkém střevě dochází k vstřebávání živin i tekutin z trávicího traktu do organismu. Takže je opravdu nezbytné k životu. U dospělého člověka je plocha tenkého střeva velká asi jako tenisový kurt, u zvířat záleží na velikosti zvířete, ale i tak je to prostě velká plocha.

V tenkém střevě v podslizniční vrstvě se nacházejí tzv. Peyerovy plaky, které jsou organizovanou lymfoidní tkání tenkého střeva a tvoří velkou část slizničního imunitního systému, někdy nazývaný též „břišní mozek“. O důležitosti střevního imunitního systému se dočtete v článku zde.


Jak se oslabení tenkého střeva projevuje?

Párovým orgánem tenkého střeva je srdce, o kterém jsme si psali minulý měsíc.

Tenké střevo ze své hlubší podstaty chrání naše srdce, zabraňuje přílišné horkosti a velkému napětí. Toto napětí vypouští tenké střevo skrz močový měchýř ven z těla.

Proto se i v letních měsících „z ničeho nic“ může u zvířat i u lidí vyskytnout pálení až řezání při močení i zánět močového měchýře s obsahem krve v moči.

V období léta mohou zvířata trpět průjmy nebo zácpou. Průjmy bývají řídké, vodnaté, někdy spojené s horkostí nebo s psychosomatickými souvislostmi. Nebo naopak zvíře trpí zácpou a to v případě, kdy hodně málo pije.

Určitě hlídejte pitný režim vašich zvířat!

Nejaktivnější doba pro tenké střevo je mezi 13-15 hod. Není tedy vhodné jej v tuto dobu zatěžovat jakoukoliv stravou, která v něm bude dlouhodobě stagnovat. To je spíš informace pro lidi, zvířata v tuto dobu většinou nekrmíme, nebo jen menšími porcemi.


Psychosomatické souvislosti

Sice onemocní vaše zvíře, ale to často reflektuje postoj vás majitele. Zvíře je jako vaše zrcadlo a zrcadlo vztahů a rodinného prostředí, v kterém se pohybuje a v kterém žije.

Možná vám trochu napoví citace z Karet zdraví p. Zdeňky Blechové:

TENKÉ STŘEVO

„Trápí vás nedůvěra v okolí. Bojíte se zklamání a přitom se vše okolo vás tvoří tak, jak vy tomu dovolíte, aby se tvořilo. Přestaňte se bát a zvolte cestu poznání. Přijímejte vše, co se děje, jako životní zkoušky, kterých není třeba se bát, ale je třeba následovat poznání, které se odrazilo z těchto zkušeností.

Pokud se budete stále bát něčeho nového, do něčeho nového vstoupit nebo udělat změnu, budete se stále potýkat se žaludečními problémy a také s problémy v oblasti střev. Žaludek a naše střeva jsou součástí jeden druhého, a proto se vše bude objevovat na vašem zažívání, bolestech břicha, špatné stolici, můžete mít průjem i nevolnost a také točení hlavy.

To vše souvisí s naším strachem pouštět se starého a jít do nového. Nebojte se a otevřete se novým zkušenostem, neboť poznání vám nikdo nevezme a vy se budete cítit lépe než dosud.

Ulehčete svému střevu správným dýcháním do bříška. Nadechněte se do bříška a představte si, že vaše bříško je velký balón, který se každým nádechem nafukuje a každým výdechem se splaskává. Takto dýchejte každý den alespoň 20 minut. Přijde úleva a zklidnění.


„Vycházím vstříc novým poznatkům a nebojím se projít zkušenostmi, které mě obohatí.“


O celém tématu orgánových hodin, jak denních, tak ročních, jsem sestavila eBook Orgánové hodiny.

Jak podpořit fyzické zdraví i psychiku vašeho zvířete?

 1. Dostatečný příjem tekutin vašich zvířat, 40 – 50ml/1kg hmotnosti zvířete/den (platí obecně). Ale ne více! V měsíci červnu bývá už dost teplo, takže pitný režim a možnost pohybu a pobytu ve stínu, je pro zvířata velmi důležitá.
 2. V případě potíží odlehčete stravu, u psů zvažte jednodenní hladovku nebo dietní stravu alespoň pár dní. U koček určitě hladovku nedělejte, ale krmte v případě průjmů menšími porcemi lehce stravitelného jídla nebo vývary (masové, zeleninové, s rýží, kouskem kuřecího masa). Stále můžete do stravy přidávat mladé lístky př. jitrocele, polníčku, kopřivy nebo pampelišek (těch už moc není, spíš zas po posekání trávníku).
 3. Na podporu činnosti a hojení v tenkém střevě můžete podávat bylinkové čaje – heřmánkový, měsíčkový, řepíkový. Některá zvířata je rádi pijí, dělají jim dobře a ony to vědí.
 4. Z Energyvet bylinných preparátů je pro řešení řídkých a vodnatých průjmů tenkého střeva velmi vhodný RENOVET + PROBIOVET probiotika. Na pár dní můžete nasadit i CYTOVET, zejména večer, který vychytává toxiny ve střevě a tím urychluje proces regenerace a znovuobnovení plné funkce tenkého střeva a ukončení průjmů. Určitě bude dobré, když situaci vašeho zvířete zkonzultujete s veterinářem, který pracuje s Energyvet bylinnými preparáty. Veterinář zhodnotí zdravotní stav zvířete, zda je dobře hydratované, jak dlouho potíže – průjmy, zvracení trvají, zda má zvíře zvýšenou teplotu, případně o jak vážný stav se jedná.

A co můžete udělat pro sebe?

 1. Určitě odlehčete vašemu trávení. Přidejte více zeleniny, zeleninových a ovocných šťáv, méně tučných a smažených jídel.
 2. Je určitě dobré stravovat se pravidelně 3 – 5 x denně i když si třeba jen něco „zobnete“ př. meloun a jíst nejpozději 2 -3 hodiny před uložením se ke spánku.
 3. Pro řešení průjmů jsou dobré čaje s obsahem listu a plodu borůvky, heřmánku a slezu, kakostu, mochny a dubové kůry. Tyto čaje mají stavící efekt, tedy zklidňují průjem. Plus částečně účinky k hojení zánětu a krvácení.
 4. Určitě přidejte probiotika a užívejte i několik týdnů.
 5. Očistu organismu, která také souvisí s dobrou činností srdce i tenkého střeva, podpoříte tím, že každé ráno budete pít nalačno teplou vodu s citrónem. Určitě víc konzumujte syrovou zeleninu. Postupně zařazujte potraviny s osvěžujícím účinkem, zelené lístky rostlin a zelené řasy (chlorella, spirulina).
 6. Samozřejmě je důležité pracovat i se svou psychikou, viz psychosomatické souvislosti napsané výše v tomto článku. Své zdraví bychom měli mít na prvním místě.

Pokud budete potřebovat poradit a pomoct, můžete mne určitě kontaktovat do veterinární poradny, mail vetporadna@blankarehorkova.cz.

MVDr. Blanka Řehořková


Roční orgánové hodiny aneb který z orgánů je v kterém měsíci nejvíce oslabený a potřebuje větší péči

 1. leden – MOČOVÝ MĚCHÝŘ
 2. únor – LEDVINY
 3. březen – ŽLUČNÍK
 4. duben – JÁTRA
 5. květen – SRDCE
 6. červen – TENKÉ STŘEVO
 7. červenec – KREVNÍ OBĚH
 8. srpen – TERMOREGULACE TĚLA
 9. září – SLEZINA A SLINIVKA
 10. říjen – ŽALUDEK
 11. listopad – PLÍCE
 12. prosinec – TLUSTÉ STŘEVO

Zdroj, z kterého jsem čerpala informace:

www.andelskapaní

wikipedie

veterinární literatura

Blanka Řehořková
Jsem veterinární lékařka a miluji řešení příčin zdravotních potíží u zvířat přírodní cestou s pomocí bylin a bylinných preparátů. Ráda pomáhám vašim zvířatům, aby byla zdravá a spokojená a vy jste si s nimi užívali spoustu radosti. Můj příběh si přečtěte zde >> . Vytvořila jsem pro vás Domácí přírodní lékárničku pro vaše psy a kočky, abyste si mohli vytvořit bylinkovou lékárničku pro akutní situace s vašimi zvířaty doma nebo na cestách. Domácí přírodní lékárničku pro vaše psy a kočky najdete zde >> .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů