Červen symbolizuje začínající léto plné krásných dlouhých teplých dní i teplých nocí. Vše dále bují, v letošním roce se zpožděním a možná o to víc si můžeme vychutnávat kvetení stromů, růst trav a dalších rostlin. Jako bychom si toho letos stihli víc všimnout, když jsme na ty teplé jarní dny tak dlouho čekali.
Blížící se léto, čas prázdnin a dovolených nás naplňuje plánováním a očekáváním, jak ty slunné a hezké a teplé letní dny prožijeme a strávíme.
V červnu je nejvíce ohroženo tenké střevo, které je spojeno (stejně jako srdce a cévy) dle tradiční čínské medicíny i dle Pentagramu Energy(vet) s elementem OHNĚ. Barvu má fialovo-růžovou.
V tenkém střevě dochází k vstřebávání živin i tekutin z trávicího traktu do organismu. Takže je opravdu nezbytné k životu. U dospělého člověka je plocha tenkého střeva velká asi jako tenisový kurt, u zvířat záleží na velikosti zvířete, ale i tak je to prostě velká plocha.
V tenkém střevě v podslizniční vrstvě se nacházejí tzv. Peyerovy plaky, které jsou organizovanou lymfoidní tkání tenkého střeva a tvoří velkou část slizničního imunitního systému, někdy nazývaný též „břišní mozek“. O důležitosti střevního imunitního systému se dočtete v článku zde.
Párovým orgánem tenkého střeva je srdce, o kterém jsme si psali minulý měsíc.
Tenké střevo ze své hlubší podstaty chrání naše srdce, zabraňuje přílišné horkosti a velkému napětí. Toto napětí vypouští tenké střevo skrz močový měchýř ven z těla.
Proto se i v letních měsících „z ničeho nic“ může u zvířat i u lidí vyskytnout pálení až řezání při močení i zánět močového měchýře s obsahem krve v moči.
V období léta mohou zvířata trpět průjmy nebo zácpou. Průjmy bývají řídké, vodnaté, někdy spojené s horkostí nebo s psychosomatickými souvislostmi. Nebo naopak zvíře trpí zácpou a to v případě, kdy hodně málo pije.
Určitě hlídejte pitný režim vašich zvířat!
Nejaktivnější doba pro tenké střevo je mezi 13-15 hod. Není tedy vhodné jej v tuto dobu zatěžovat jakoukoliv stravou, která v něm bude dlouhodobě stagnovat. To je spíš informace pro lidi, zvířata v tuto dobu většinou nekrmíme, nebo jen menšími porcemi.
Sice onemocní vaše zvíře, ale to často reflektuje postoj vás majitele. Zvíře je jako vaše zrcadlo a zrcadlo vztahů a rodinného prostředí, v kterém se pohybuje a v kterém žije.
Možná vám trochu napoví citace z Karet zdraví p. Zdeňky Blechové:
„Trápí vás nedůvěra v okolí. Bojíte se zklamání a přitom se vše okolo vás tvoří tak, jak vy tomu dovolíte, aby se tvořilo. Přestaňte se bát a zvolte cestu poznání. Přijímejte vše, co se děje, jako životní zkoušky, kterých není třeba se bát, ale je třeba následovat poznání, které se odrazilo z těchto zkušeností.
Pokud se budete stále bát něčeho nového, do něčeho nového vstoupit nebo udělat změnu, budete se stále potýkat se žaludečními problémy a také s problémy v oblasti střev. Žaludek a naše střeva jsou součástí jeden druhého, a proto se vše bude objevovat na vašem zažívání, bolestech břicha, špatné stolici, můžete mít průjem i nevolnost a také točení hlavy.
To vše souvisí s naším strachem pouštět se starého a jít do nového. Nebojte se a otevřete se novým zkušenostem, neboť poznání vám nikdo nevezme a vy se budete cítit lépe než dosud.
Ulehčete svému střevu správným dýcháním do bříška. Nadechněte se do bříška a představte si, že vaše bříško je velký balón, který se každým nádechem nafukuje a každým výdechem se splaskává. Takto dýchejte každý den alespoň 20 minut. Přijde úleva a zklidnění.„
„Vycházím vstříc novým poznatkům a nebojím se projít zkušenostmi, které mě obohatí.“
O celém tématu orgánových hodin, jak denních, tak ročních, jsem sestavila eBook Orgánové hodiny.
Pokud budete potřebovat poradit a pomoct, můžete mne určitě kontaktovat do veterinární poradny, mail vetporadna@blankarehorkova.cz.
MVDr. Blanka Řehořková
Zdroj, z kterého jsem čerpala informace:
www.andelskapaní
wikipedie
veterinární literatura